Strona główna Nowości Nowości Posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 14.06.2012 r.

Posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 14.06.2012 r.

14 czerwca br. w siedzibie Sejmu RP odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Spotkanie dotyczyło działalności związków zawodowych i organizacji współpracujących z Copa – Cogeca w Brukseli.

Uczestnicy posiedzenia kilkukrotnie powtarzali, że w podziale środków z Copa – Cogeca występują nieprawidłowości oraz manipulacje między ministrem a organizacjami. Jest to krzywdzące ograniczenie. Środków tych jest również zbyt mało wobec potrzeb na prowadzenie aktywnych działań. Według ministra rolnictwa ,,budżet jest kwestią kontrowersyjną’’.

W swoim wystąpieniu Przewodniczący NSZZ RI ,,Solidarność’’ mówił, że bez wsparcia ze środków Copa – Cogeca Związek nie istniałby w Brukseli. Umowa z organizacją obowiązuje do 2014 r. i pojawiają się poważne dylematy, co dalej. Główną rolą organizacji należących do Copa – Cogeca jest dalsza aktywność na szczeblu działalności. Istotna jest Wspólna Polityka Rolna, zasady dające szansę przyszłości w rolnictwie oraz to, jak rolnictwo ma się rozwijać. Należy pracować nad tym, by zmienić ustawę tak, by Związek mógł istnieć jeszcze przez dalsze lata. Odnośnie składek Przewodniczący zaznaczył, że sytuacja co prawa się poprawiła, choć nie jest doskonała.  Sporo spraw trzeba jeszcze dopracować. Potrzeba zarówno więcej środków finansowych, jak i jeszcze większej aktywności. Aktywność ta powinna być zauważalna między organizacjami, by wspólnie wypracowywać stanowiska i działać ku polepszeniu sytuacji rolnictwa. Senator Chróścikowski zwrócił się z konkretnymi pytaniami do przedstawicieli rządu mówiąc, że jako członkowie opozycji powinni działać, bo to rząd – premierzy, a nie organizacje są rozliczane za przeznaczony na Copa – Cogeca budżet. Skandalem jest to, że premier nie spotkał się z przewodniczącymi związków zawodowych w celu omówienia współpracy z Copa – Cogeca. Jeśli nadal premier będzie lekceważył współpracę pomiędzy organizacjami, skutek będzie katastrofalny.

Poprzedni artykułKomunikat prasowy
Następny artykułZachodniopomorskie: rolnicy ,,na sprzedaż''