Strona główna Aktualności Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z udziałem wicepremiera Henryka Kowalczyka

Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z udziałem wicepremiera Henryka Kowalczyka

1282
0

W dniu 26 stycznia br. w Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”. W posiedzeniu uczestniczył wicepremier minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, który przedstawił członkom Rady informację na temat aktualnej sytuacji w rolnictwie oraz na temat działań podejmowanych przez rząd i resort rolnictwa w kontekście tej sytuacji. Rada Krajowa przekazała wicepremierowi  kolejne postulaty wymagające realizacji a także przekazała szereg wniosków, zwracając uwagę na aktualne problemy.

W sprawach organizacyjnych, członkowie Rady zdecydowali o przesunięciu terminu Krajowego Zjazdu Sprawozdawczego Delegatów NSZZ RI „Solidarność” na 30.04- 1.05.2022 roku w związku z aktualną niepokojącą sytuacją pandemiczną.

Jednym z najważniejszych tematów związanych z sytuacją w rolnictwie była sytuacja na rynku nawozów oraz sprawy związane z rynkiem wieprzowiny w kontekście występowania i zwalczania wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

NSZZ RI „Solidarność” po raz kolejny zwracał uwagę na konieczność przyjęcia tarczy antykryzysowej dla rolników w związku z sytuacją na rynku nawozów i wsparcia finansowego dla rolników a także na konieczność wprowadzenia za pomocą mechanizmów UE rekompensat dla rolników w związku z drastyczną podwyżką cen nawozów. W kontekście zaproponowanego przez rząd mechanizmu obniżki VAT na nawozy, Rada Krajowa zwróciła uwagę na niekorzystny wpływ tego mechanizmu na rolników tzw. „Vatowców”, oceniając pozytywnie to rozwiązanie w kontekście rolników tzw. ryczałtowych.

W kontekście problemów dotyczących rynku wieprzowiny i sytuacji związanej z ASF wicepremier poinformował o planowanych rozwiązaniach i mechanizmach w celu usprawnienia liczenia i odstrzału dzików a także planowanych mechanizmów pomocowych dla hodowców świń w postaci dopłat dla rolników utrzymujących lochy. W kontekście ww. rozwiązań NSZZ RI „Solidarność” postulował o poszerzenie okresu kwalifikowalności do pomocy oraz o rozszerzenie pomocy m.in. o lochy ras zachowawczych.

Kolejnymi omawianymi kwestiami były sprawy związane z tworzeniem Narodowego Holdingu Spożywczego. Rada Krajowa NSZZ RI „Solidarność” przedstawiła wicepremierowi stanowisko w sprawie koncepcji budowy tego podmiotu, zwracając uwagę na zagrożenia, które płyną z koncepcji utworzenia holdingu przedstawionej przez rząd. NSZZ RI „Solidarność” będzie wnioskował do rządu o zmianę koncepcji budowy holdingu oraz włączenie Związku do prac na ww. koncepcją z ostatecznym zapewnieniem udziałów rolnikom, co zdaniem Związku pomoże w efektywny sposób połączyć rolników z przetwórstwem.

W kwestii obrotu ziemią i pojawiających się spraw dzierżawy ziemi dla spółek, które nie wyłączyły 30 % ziemi na powiększenie gospodarstw rodzinnych NSZZ RI „Solidarność” zaapelował o egzekwowanie przepisów prawa w tym zakresie i o zwrot dzierżawionej ziemi do Zasobu na powiększenie gospodarstw rodzinnych. Rada Krajowa zaapelowała o jednolite w całym kraju zasady przetargów na dzierżawę ziemi w postaci przetargów ograniczonych ofertowych, funkcjonujących skutecznie w województwie zachodniopomorskim dzięki działaniom NSZZ RI „Solidarność” .

Rada Krajowa zwróciła uwagę także na wciąż nierozwiązany problem suszy rolniczej z poprzednich lat, a także na kwestie związane z uskutecznieniem programów retencji i melioracji.

NSZZ RI „Solidarność” po raz kolejny zwrócił uwagę na konieczność realizacji zgłaszanych od wielu lat postulatów Związku dotyczących konieczności ustawowego utworzenia i powołania Rady Dialogu Społecznego w rolnictwie pod auspicjami Premiera a także konieczności utworzenia funduszu gwarancyjnego dla rolników, którzy nie otrzymali zapłaty za płody rolne  tworzonego ze środków finansowych odprowadzanych przez podmioty i przedsiębiorstwa skupowe.

Wicepremier Henryk Kowalczyk po raz kolejny zapowiedział realizację postulatu Związku o braku konieczności przekazywania ziemi w zamian za emeryturę rolniczą. Odpowiedni projekt ustawy jest procedowany w ministerstwie rolnictwa. Realizację tego postulatu Związku, wicepremier Henryk Kowalczyk uznał za realizację pewnego rodzaju sprawiedliwości dziejowej. Jak bowiem podkreślał wielokrotnie Związek, emeryci w systemie powszechnym (ZUS) nie muszą pozbywać się własności, by przejść na emeryturę.

Poprzedni artykuł148. rocznica urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
Następny artykułZimowisko dla dzieci rolników 2022 – 23.01-30.01. 2022 r. w Polańczyku
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj