Strona główna Aktualności Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 5 lutego 2019 roku

Posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 5 lutego 2019 roku

1761
0

5 lutego 2019 roku w siedzibie Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”. W posiedzeniu uczestniczy m.in.  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Minister mówił o bieżących sprawach i sytuacji w rolnictwie ze szczególnym uwzględnieniem rynku trzody chlewnej, a także rynku bydła w kontekście ostatnich wydarzeń. Podczas spotkania z ministrem rozmawiano również o przypadku nielegalnego uboju krów w jednym z zakładów. Pan minister odpowiedział na szereg pytań zadawanych przed członków Rady Krajowej. Ważnym tematem była też kwestia dotycząca zgłaszanej od dłuższego czasu przez Związek potrzeby powołania  Rady Rolniczego Dialogu Społecznego. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w porozumieniu z organizacjami rolniczymi zaproponował aby ta forma dialogu nazywała się Porozumieniem Rolniczym. Ma to był instytucjonalna formuła, która stworzy możliwości prowadzenia skutecznego dialogu na temat problemów występujących w rolnictwie. Minister Rolnictwa podkreślił, że w ramach Porozumienia będą funkcjonowały grupy robocze, zespoły. W pracach będą także uczestniczyli przedstawiciele nauki, cały dostępny potencjał polskiej nauki. Pierwsze posiedzenie Porozumienia Rolniczego odbędzie się 20 lutego br. Porozumienie Rolnicze swoim patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Podczas posiedzenia aktualną i przewidywaną sytuację na rynku trzody przedstawiła dr Danuta Zawadzka z Instytutu Ekonomiki, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy. Głównego Lekarza Weterynarii reprezentowała Katarzyna Wawrzak, która zabierała głos w punkcie dotyczącym występowania ASF w Polsce. Pani Justyna Matys Dyrektor Departamentu Gospodarki Ziemią w MRiRW przedstawiła informacje dotyczącą stanu prac nad nowelizacją ustawy o sprzedaży gruntów rolnych. Natomiast Marian Borek zastępca Dyrektora w Departamencie Rynków Rolnych MRiRW przedstawił aktualne przepisy oraz stan prac legislacyjnych dotyczących nowelizacji przepisów o umowach kontraktacyjnych w rolnictwie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało informacje dotyczące rozwoju zrównoważonego rolnictwa i obszarów wiejskich na Ukrainie, Białorusi, Mołdawii i Gruzji na lata 2016- 2020 w odniesieniu do rolniczych projektów MSZ opiniowanych przez Radę Programową Współpracy Rozwojowej.

Poprzedni artykułNajnowszy numer miesięcznika Nasza Ziemia 01/2019
Następny artykułZmarł Jan Olszewski
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj