Strona główna Aktualności Posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP

Posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP

806
0

19 stycznia br. Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas uczestniczyła w posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Tematem posiedzenia było omówienie projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej. 

Jan Krzysztof Ardanowski, Przewodniczący Rady zaznaczył, że omawiany projekt  to najważniejszy dokument dotyczący polskiego rolnictwa na najbliższe lata. Po zakończeniu procesu konsultacji, przed wysłaniem Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej do Brukseli prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich zajmie się nim ponownie.

– Unia Europejska ustaliła, że każdy kraj członkowski ma przedstawić – według pewnych unijnych wytycznych – swój plan rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, który będzie finansowany zarówno w ramach środków Wspólnej Polityki Rolnej, jak również będzie wspierany środkami z innych polityk UE oraz środkami krajowymi – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-27 został przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konsultacje społeczne trwają do 15 lutego br.

Na wtorkowym posiedzeniu Rada przedyskutowała czy zawarte w dokumencie cele i zasady ogólne rzeczywiście odzwierciedlają polski potencjał rolny, a także to, jakie działania należy podjąć, żeby te cele zrealizować.

– Nie powinno być żadnej organizacji rolniczej, która nie wypowie się na temat tego dokumentu, bo to, co w nim teraz zapiszemy, będzie realizowane z niewielkimi możliwościami korekty, przez kolejne siedem lat – przekonuje Szef Rady Jan Krzysztof Ardanowski.

Po zakończeniu konsultacji społecznych Rada dokona uszczegółowienia swoich propozycji, tak by zapewnić odpowiedni poziom wsparcia unijnego i krajowego dla rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here