Strona główna Aktualności Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z udziałem podsekretarza stanu Krzysztofa...

Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z udziałem podsekretarza stanu Krzysztofa Ciecióry

881
0

W dniu 10 stycznia 2022 roku w Warszawie z udziałem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Ciecóry odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” dotyczące realizacji postulatów przekazanych przez NSZZ RI „Solidarność” Wicepremierowi Ministrowi Rolnictwa Henrykowi Kowalczykowi.

W związku z brakiem możliwości uczestnictwa wicepremiera Henryka Kowalczyka, w posiedzeniu uczestniczył wiceminister Krzysztof Ciecóra. Wśród najważniejszych omawianych postulatów Związku znalazły się m.in.: tarcza antykryzysowa dla rolników w związku z bardzo wysokimi cenami nawozów, wystąpienie do UE ws. rekompensat za wzrost cen nawozów, likwidacja wymogu przekazywania ziemi rolnej za emeryturę rolniczą, budowa Narodowego Holdingu Spożywczego z zapewnieniem udziału rolników, kwestie sytuacji związanej z ASF.

W kwestii postulatu dotyczącego tarczy antykryzowej dla rolników w związku z cenami nawozów  wiceminister Krzysztof Ciecióra poinformował, ze kwestia ta jest analizowana i rozważana. Rząd także czyni starania w Komisji Europejskiej jeśli chodzi o mechanizmy pomocowe w związku z cenami nawozów.

W kwestii dotyczącej postulatu Związku o likwidacji przekazywania ziemi w zamian za emeryturę rolniczą wiceminister poinformował, że postulat ten będzie zrealizowany.

W sprawie dotyczącej budowy Narodowego Holdingu Spożywczego, Prezydium zwróciło uwagę na konieczność uwzględnienia w koncepcji udziału rolników i plantatorów w celu wzmocnienia ich pozycji w łańcuchu żywnościowym i w przetwórstwie rolno-spożywczym, co daje także możliwość stabilizacji rynku. NSZZ RI „Solidarność” zaapelował także o włączenie Związku w prace nad koncepcją holdingu.

Wiceminister rolnictwa przekazał także informację na temat aktualnych działań prowadzonych w ministerstwie rolnictwa m.in. o kwestii pomocy dla hodowców świń związanej z ASF, prac związanych z nowymi płatnościami bezpośrednimi dla rolników, zwiększeniem zasiłku chorobowego dla rolników.

W kwestiach związanych z rynkiem trzody chlewnej a także proponowanymi mechanizmami pomocowymi, NSZZ RI „Solidarność zwróciło uwagę na konieczność wydłużenia okresu kwalifikowalności do uzyskania pomocy a także na przepisy i wymogi weterynaryjne, które są istotną przeszkodą w prowadzeniu i otworzeniu hodowli trzody chlewnej.

Poprzedni artykułZimowisko dla dzieci rolników 2022
Następny artykuł148. rocznica urodzin Wincentego Witosa – Zaproszenie na uroczystości w Wierzchosławicach
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj