Strona główna Aktualności Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 9 stycznia 2019...

Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 9 stycznia 2019 roku

9 stycznia 2019 roku odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”. W pierwszej części posiedzenia uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa m.in. Dyrektor Departamentu Rynków Rolnych Jerzy Dąbrowski, który przedstawił informacje dotyczące aktualnej sytuacji w rolnictwie i na poszczególnych rynkach rolnych ze szczególnym uwzględnieniem trudnej sytuacji na rynku trzody chlewnej, a także sytuacji na rynku owoców.

Prezydium Związku podjęło uchwałę w sprawie sytuacji na rynku trzody chlewnej oraz uchwałę dotyczącą konieczności wprowadzenia zmian w ustawie o izbach rolniczych. Uchwały otrzyma Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Prezydium ustaliło również datę najbliższego posiedzenia Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”.

W Uchwale nr 1 w sprawie sytuacji na rynku trzody chlewnej Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” ponownie wnosi o pilne podjęcie działań w związku z dramatyczną sytuacją ekonomiczną producentów na rynku trzody chlewnej oraz o podjęcie dalszych skutecznych działań walki z ASF, a także działań zapobiegających importowi wątpliwej jakości surowca z zagranicy.

Brak podjęcia skutecznych działań grozi bankructwem wielu gospodarstw rolnych powodując tym samym utratę samowystarczalności żywnościowej i skazuje Polskę, jako kraj będący jednym z europejskich liderów produkcji wieprzowiny, jedynie na import.

Powyższa sytuacja spowoduje także destabilizację innych rynków rolnych, przede wszystkim załamanie rynku zbóż.

W przypadku braku  skuteczności Związek będzie musiał rozważyć podjęcie dalszych działań statutowych.

Natomiast Uchwała nr 2 dotyczy potrzeby zmiany ustawy o izbach rolniczych: Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”, w Związku ze zbliżającymi się wyborami do Izb Rolniczych, po raz kolejny wnosi o jak najszybsze podjęcie działań legislacyjnych dotyczących zmiany ustawy o izbach rolniczych w tym ordynacji wyborczej.

Prezydium wnosi o zmiany, które poprawią reprezentatywność wyborów do izb oraz zwiększą transparentność procesu wyborczego.

Uchwała nr 3 dotyczy stanowiska w sprawie odstrzału dzików: Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” popiera rekomendację Ministra Środowiska oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie planowanego odstrzału dzików poprzez organizowanie polowań zbiorowych skoordynowanych tzw. „wielkoobszarowych”. Podjęcie zdecydowanych działań w zakresie ograniczenia liczebności dzików jest konieczne w celu zwalczanie rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce, który prowadzi do ogromnych strat producentów na rynku trzody chlewnej, którym likwidowane i wybijane są stada także zdrowych świń. Sytuacja powyższa doprowadzić może do likwidacji produkcji trzody chlewnej w Polsce i uzależni polskich konsumentów od mięsa importowanego zza granicy, często wątpliwego pod względem jakościowym.

Poprzedni artykułStanowisko NSZZ RI „Solidarność” w sprawie potrzeby powołania Rady Rolniczego Dialogu Społecznego
Następny artykułOgólnopolskie obchody 145. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach