Strona główna Aktualności Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 7 lutego 2018...

Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 7 lutego 2018 roku

1005
0
Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej z dnia 7 lutego 2018 roku

W dniu 7 lutego 2018 roku w siedzibie Związku, z udziałem przedstawicieli ministerstwa rolnictwa i podległych służb a także parlamentarzystów odbyło się kolejne posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” dotyczące aktualnej sytuacji w rolnictwie, w tym kwestii związanych z ASF oraz Prawem Łowieckim.  Prezydium NSZZ RI „Solidarność” omówiło również kwestię przygotowań do uroczystości 37. rocznicy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, organizowanych przez NSZZ RI „Solidarność” w dniu 25 lutego 2018 roku w Katedrze Rzeszowskiej. Prezydium spotkało się także z przedstawicielami Zarządu Federacji Związków Pracodawców -Dzierżawców i Właścicieli Rolnych.

Podczas posiedzenia wraz z posłami Janem Dudą oraz Krzysztofem Głuchowskim, członkami Sejmowych Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Środowiska a jednocześnie członkami NSZZ RI „Solidarność” omówiono aktualną sytuację w rolnictwie i na poszczególnych rynkach rolnych oraz dotychczasowe prace związane z procedowaniem rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo łowieckie, a w tym temacie dyskusję wzbudziła kwestia powiązania prawa do polowań z prawem własności ziemi. Ponadto zwrócono uwagę na sytuację na rynku trzody chlewnej związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz z obserwowanym i sygnalizowanym przez Związek ministrowi rolnictwa spadkiem cen trzody chlewnej.

Informację na temat sytuacji na rynku trzody chlewnej i działań związanych z ASF przedstawili w imieniu ministra rolnictwa: Aleksandra Szelągowska – Dyrektor Departamentu Finansów MRiRW; Ewa Markowska – Bzducha – Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej oraz przedstawiciele Głównego Lekarza Weterynarii. Omówiono nowe i rozszerzone na cały kraj zasady bioasekuracji związane z rozprzestrzenianiem się ASF. Przedstawiciele ministerstwa poinformowali o staraniach resortu w kwestii pomocy finansowej dla gospodarstw objętych bioasekuracją na terenie całego kraju, o co wnioskował NSZZ RI „Solidarność” w swojej opinii do rozporządzenia dotyczącego wprowadzenia zasad bioasekuracji na terenie całego kraju.

Prezydium omówiło także nowe zasady i kryteria przetargów na dzierżawę państwowej ziemi, które  wprowadza Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a nad opracowaniem których aktywnie pracował NSZZ RI „Solidarność’. Zespół Obrotu Ziemią przy Radzie Krajowej NSZZ RI „Solidarność” oraz przedstawiciele poszczególnych województw.

W tym kontekście doszło także do spotkania Prezydium z przedstawicielami Zarządu Federacji Związków Pracodawców -Dzierżawców i Właścicieli Rolnych na czele z Prezesem Leszkiem Derezińskim i Wiceprezesem Waldemarem Rolewskim. Omówiono kwestie związane z obrotem ziemią a także konieczność ustawowego uregulowania kwestii dzierżawy rolniczej.

Prezydium NSZZ RI „Solidarność” omówiło także kwestię przygotowań do uroczystości 37. rocznicy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, organizowanych przez NSZZ RI „Solidarność” w dniu 25 lutego 2018 roku w Katedrze Rzeszowskiej.

Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej w dniu 7 lutego 2018 rokuPosiedzenie Prezydium Rady Krajowej w dniu 7 lutego 2018 rokuPosiedzenie Prezydium Rady Krajowej w dniu 7 lutego 2018 roku

Poprzedni artykułNSZZ RI „Solidarność”w sprawie projektu rozporządzenia rozszerzającego zaostrzone zasady bioasekuracji na teren całego kraju
Następny artykułZmarł Nasz Kolega Tadeusz Skiba
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj