Strona główna Aktualności Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 14 listopada 2017...

Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 14 listopada 2017 roku

1319
0
Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI

W dniu 14 listopada 2017 roku w siedzibie Biura Rady Krajowej w Warszawie odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI ,,Solidarność”. Podczas posiedzenia omówione zostały kierunki aktualnej polityki Resoru Rolnictwa i jej oddziaływanie na konkurencyjność gospodarstw rodzinnych w Polsce. Omówiono również proces legislacyjny dwóch nowelizowanych Ustaw tj. Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz zmiany ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników i niektórych innych ustaw. W siedzeniu Prezydium oprócz jego członków udział wzięli przedstawiciele KOWR w osobach: Waldemar Sochaczewski z-ca dyrektora generalnego odpowiedzialny za pion Innowacji i Rynków Rolnych. Zofia Mitura – dyrektor biura zarządzania zasobami ludzkimi oraz Małgorzata Wesołowska – kierownik kształtowania ustroju rolnego.

W merytorycznej dyskusji podniesiono następujące kwestie:

  • propozycję zmian nowych zapisów i rozwiązań m.in. dotyczące wyznaczenia katalogu osób bliskich
  • prawideł egzekucji
  • określenia wymagań w zakresie nabywania nieruchomości rolnych
  • nieruchomości rolne a plany zagospodarowania przestrzennego
  • uproszczenia w obrębie obrotu prywatnego nieruchomościami.

Dyskusja była niezwykle zasadna i zrozumiała po obu stronach. Jaki końcowy efekt przyniesie nowelizowana ustawa zależy w głównej mierze od projektodawcy czyli Resoru Rolnictwa oraz Sejmu. Do 30 listopada strona społeczna ma czas na zgłaszanie swoich uwag względem powyższego. Co do kolejnej nowelizacji czyli zmiany Ustawy o ubezpieczeniu społecznym oraz niektórych innych ustaw wskazać należy, ze zakładany projekt odnosi się do zmian w przepisach związanych z zabezpieczeniem społecznym pomocników rolnika poprzez określenie nowego rodzaju umowy cywilno-prawnej o pomocy przy zbiorach i zapisaniu tegoż w konkretnych przepisach ustawy. Dodatkowo nowela odnosi się do zmian w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego oraz podatku dochodowego od osób fizycznych co do osób będących pomocnikami rolników na czas określony (tak to ustawowo zostało nazwane). W dniu 15 listopada projekt ten poddano konsultacjom społecznym NSZZ RI ,,Solidarność” reprezentowały cztery osoby.
Oprócz opisanych tematów Prezydium odniosło się do potrzeby szerokiej dyskusji społecznej i zmian ustawodawstwa nt. możliwości ubezpieczenia dwusystemowego dwu -zawodowców dając takimi rozwiązaniami rozwój mniejszym gospodarstwom poprzez możliwości korzystania ze wsparcia funduszowego ARiMR. Omówione zostały również ważne sprawy związkowe w tym Prezydium ustosunkowało się do wniosku złożonego przez Delegatów związku o zwołanie Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego w trybie nadzwyczajnym. W związku  z powyższym  zostało zwołane posiedzenie Rady Krajowej na dzień 29 listopada br .na posiedzeniu którym członkowie RK oprócz ważnych kwestii rolniczych podejmą decyzję odnośnie opisanego wniosku .Tematem kończącym obrady Prezydium była dyskusja o kończącym się okresie przejścia na wcześniejsza emeryturę przez rolników . W związku z tym zostało, zredagowane i umieszczone ważne ogłoszenie  na stronie związku oraz w prasie. Jednocześnie Prezydium rozpatrzyło projekt własny ustawy o wydłużenie tego okresu. Mając na uwadze zasadność problemu jak i to, ze nasz związkowy projekt złożony do Prezydenta w sprawie rent strukturalnych  wciąż nie doczekał się szczęśliwego zakończenia … jako dodatkową możliwość  godną podjęcia..rozważamy nowe rozwiązanie legislacyjne.

Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność”

Teresa Hałas

Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność" w dniu 14 listopada 2017 roku Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność" w dniu 14 listopada 2017 roku

 

Poprzedni artykułNSZZ RI „Solidarność” za zwiększeniem stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze
Następny artykułUlotka wiek emerytalny
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj