Strona główna Posiedzenia Prezydium Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 23 lutego 2015...

Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 23 lutego 2015 roku

867
0
Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI

W dniu 23 lutego 2015 roku odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” dotyczące sytuacji w rolnictwie oraz protestów rolniczych. Prezydium Rady Krajowej „Solidarności” Rolników Indywidualnych zdecydowało o przedłużeniu protestu przed kancelarią premiera o 10 dni a także o organizacji ogólnopolskiej akcji protestacyjnej.

Po posiedzeniu odbyła się także konferencja prasowa. Jak podkreślił Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Jerzy Chróścikowski, minister rolnictwa Marek Sawicki zaprasza do rozmów, ale pod warunkiem likwidacji miasteczka namiotowego. „My miasteczka namiotowego nie zlikwidujemy do czasu, gdy pani premier nie spotka się z rolnikami i podpisze uzgodnienia” – powiedział. Jak dodał, najważniejszą sprawą dla „Solidarności” RI jest uregulowanie obrotu ziemią, tak by nie trafiała w ręce cudzoziemców. Przypomniał, że o tej sprawie związkowcy mówią od co najmniej dwóch lat i do tej pory nie ma ustawy. Od 1 maja 2016 r. prawo kupna ziemi, bez zezwolenia, będzie miał każdy obywatel UE. Zaznaczył też, że w Szczecinie protest dot. obrotu ziemią trwał 77 dni i zakończył się podpisaniem ustaleń na początku ubiegłego roku, które nie są realizowane.

Kolejnym postulatem rolników protestujących przed KPRM jest zgoda rządu na tzw. sprzedaż bezpośrednią, czyli umożliwienie rolnikom produkowania różnych wyrobów żywnościowych i ich sprzedaż we własnym gospodarstwie. Zdaniem NSZZ RI „Solidarność” najpierw potrzebne są rozwiązania systemowe, a nie tylko bieżące działania dotyczące stabilizacji dochodów rolniczych oraz sprawy rekompensat.

Poprzedni artykułW programie "Polski punkt widzenia" na temat protestu rolników w Warszawie
Następny artykułKomunikat. Rolnicy z koszem owoców u Premier Ewy Kopacz
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj