Strona główna Aktualności Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 25 sierpnia 2015...

Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 25 sierpnia 2015 roku

Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI

W dniu 25 sierpnia 2015 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”. Podczas posiedzenia przeanalizowano sytuację w rolnictwie oraz na poszczególnych rynkach rolnych ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji związanej z występującą na terenie całego kraju klęską suszy.

Gruntownie przeanalizowano propozycje mechanizmów pomocowych, zaprezentowane w dniu dzisiejszym przez rząd. Prezydium krytycznie odniosło się do przedstawionych rozwiązań uważając je za rozwiązania cząstkowe. W podjętej uchwale, która została przekazana ministrowi rolnictwa, członkowie Prezydium zaapelowali o przyjęcie stawek rekompensat, które w rzeczywisty sposób pozwolą rolnikom na zbilansowanie utraconych dochodów a także o przyjęcie postulowanych od dawna przez Związek rozwiązań systemowych i podjęcia kompleksowych działań, a w tym m.in.:

-szybkiego przyjęcia zmian ustawowych w ustawach o ubezpieczeniu społecznym i ubezpieczeniu społecznym rolników oraz w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, które zawierać będą mechanizmy pomocy dla poszkodowanych rolników w postaci m.in.: umorzenia w podatku rolnym, składkach KRUS czy w czynszach dzierżawnych

– powrotu do „pakietowego” systemu ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich obejmującego ubezpieczenia od kilku ryzyk w pakiecie, z którego rząd zrezygnował w 2009 roku

– zwiększenie w budżecie państwa środków na ubezpieczenia rolnicze

– realizacji obiecywanego od lat programu małej retencji

– zniesienia kar za przekroczenie kwot mlecznych dla poszkodowanych rolników

– uruchomienie skupu bydła na rezerwy państwowe.

Wcześniej, podczas spotkania w Kancelarii Prezydenta Prezydium przekazało list z propozycją rozwiązań dotyczących kryzysu suszy.

Podczas posiedzenia przyjęto także porządek najbliższej Rady Krajowej. Odbędzie się ona tradycyjne w Częstochowie w pierwszym dniu Dożynek Jasnogórskich tj. 5 września 2015 roku.

Uchwała Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z dnia 25 sierpnia 2015 roku

Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność" w dniu 25 sierpnia 2015 roku

Poprzedni artykułSpotkanie Prezydium NSZZ RI „Solidarność” w Kancelarii Prezydenta RP
Następny artykułW programie „Polski Punkt Widzenia” Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Jerzy Chróścikowski na temat strat spowodowanych przez suszę