Strona główna Aktualności Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w siedzibie Związku w dniu...

Posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w siedzibie Związku w dniu 29 lutego 2012 roku

29 lutego 2012 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI ,,Solidarność’’. Debatowano na aktualne tematy dotyczące problematyki polskich rolników na rynku europejskim, kwestii emerytur oraz podsumowano przebieg akcji ,,Zima wiejskich 2012’’.

Według porządku obrad, kolejno dyskutowano o sprawozdaniu o działalności Związku od ostatniego posiedzenia Prezydium Związku (31 stycznia 2012 r.) oraz o podjęciu stanowiska w sprawie pakietu legislacyjnego WPR 2020. Nie pozostawiono obojętnie sprawy przekazania uwag do poselskiego projektu ustawy o jej zmianie z powodu zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Przekazano też uwagi w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie nabywania uprawnień do wykonywania niektórych czynności związanych z oceną jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz dokumentowania tych czynności. Obecni na posiedzeniu omówili sprawozdanie z ostatniego posiedzenia Prezydium Copa oraz dokonali podsumowania akcji „Zima wiejskich 2012”.
Dyskutowano nad pakietem legislacyjnym WPR 2020 r., na temat którego pisemna opinia zostanie przesłana do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Poruszono również sprawę poselskiego projektu uchwały w temacie wezwania Rządu RP do aktywnego działania na rzecz wprowadzenia równych i niedyskryminujących zasad podziału środków na dopłaty bezpośrednie dla rolników między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Członkowie obecni na posiedzeniu przyjęli zgodne stanowisko, iż jest to nadmierna restrykcja.
Burzliwa dyskusja toczona była również w temacie emerytur. Nowa ustawa przewiduje, iż za płacenie większych składek w zamian nie otrzyma się proporcjonalnych świadczeń. W niedalekiej przyszłości doprowadzić ma to do likwidacji gospodarstw rodzinnych poprzez przedłużenie wieku emerytalnego. Temat ten będzie w dalszym ciągu poruszany, nawet w postaci ulicznych protestów.
W podsumowaniu wczorajszego posiedzenia Prezydium Rady Krajowej ustalono termin oraz tematy najbliższego posiedzenia Rady Krajowej NSZZ RI Solidarność na dzień 23 marca 2012 r. o godz. 11:00. Członkowie wyrazili konieczność debatowania nad podatkiem dochodowym i stanowisku w tej sprawie, wspólnej polityce rolnej, ustawie o wieku emerytalnym oraz o emeryturach kapitałowych urodzonych po 1948 r.

Poprzedni artykułPosiedzenie Prezydium Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 28 lutego 2012 roku
Następny artykułWyjazd studyjny rolników z NSZZ RI ,,Solidarność'' do Włoch