Strona główna Copa-Cogeca copa-cogeca Posiedzenie Prezydium Copa Cogeca w Brukseli

Posiedzenie Prezydium Copa Cogeca w Brukseli

777
0

W dniach 21-22 kwietnia br. w Brukseli odbyło się posiedzenie Prezydium Copa-Cogeca, w którym z ramienia NSZZ RI „Solidarność” uczestniczył Przewodniczący Związku Jerzy Chróścikowski oraz członek Prezydium Związku Poseł na Sejm RP Jan Duda.

Europejskie organizacje i spółdzielnie rolnicze spotkały się, aby mówić o kryzysie, z jakim obecnie boryka się rolnictwo unijne oraz zasygnalizować, że przyszła WPR musi pozwolić na zagwarantowanie konkurencyjności sektora. Przewodniczący organizacji i spółdzielni rolniczych z całej Europy spotkali się w Brukseli, aby debatować nad kryzysem, z jakim obecnie boryka się unijne rolnictwo i wezwać UE do podjęcia natychmiastowych działań, aby go pokonać.

Przewodniczący Copa, p. Martin Merrild, powiedział: „Sytuacja jest nie do zniesienia. Środki przyjęte przez UE w walce z kryzysem przyniosły niewielkie efekty. Sytuacja na rynku – zwłaszcza wołowiny, wieprzowiny i produktów mlecznych – pogarsza się, do czego przyczynia się trwające rosyjskie embargo. Ceny wieprzowiny są najniższe od 11 lat. Nie jest dopuszczalnym, aby to rolnicy płacili cenę za polityczny konflikt z Rosją. Ponowne otwarcie tego rynku ma charakter priorytetowy. Rolnicy i spółdzielnie rolnicze są także bardziej narażeni na działanie sił rynkowych, w związku z tym potrzebują mieć dostęp do danych, aby móc antycypować zmiany i lepiej zarządzać ryzykiem”.

Następnie dodał: „Sytuację jeszcze pogorszy to, że UE planuje otworzyć swój rynek na produkty importowane z krajów należących do Mercosuru. Takie działanie będzie mieć katastrofalne skutki dla unijnego rolnictwa, przede wszystkim dla branży wołowiny. Importowane towary nie spełniają wysokich unijnych norm środowiskowych i jakościowych, ciągle wzbudzają obawy, jeżeli chodzi o pewne aspekty bezpieczeństwa produkcji mięsa w tych krajach, takie jak stosowanie antybiotyków  stymulujących wzrost, które są zakazane w UE. Chcemy stworzenia równych warunków. Produkty importowane do UE muszą przestrzegać takich samych norm jak te produkowane na jej terenie”.

Unia musi także podjąć działania prowadzące do znalezienia nowych rynków zbytu oraz zintensyfikować działania promujące nasze produkty. Obecny kryzys pokazuje konieczność prowadzenia i posiadania prawdziwe wspólnej polityki rolnej. W przyszłości będzie potrzebna polityka rolna, która będzie wspólna dla wszystkich państw członkowskich i będzie pozwalać sektorowi na zachowanie konkurencyjności, czego obecna WPR nie jest w stanie zagwarantować. Kiedy cena mleka jest niższa od ceny wody, to coś najwyraźniej jest nie tak.

Przewodniczący Cogeca, p. Thomas Magnusson, po raz kolejny podkreślił znaczenie stworzenia dobrze działającego łańcucha żywnościowego, dzięki czemu rolnicy będą mogli uzyskiwać lepsze przychody i nie będą traktowani niesprawiedliwie. Europejski Bank Inwestycyjny powinien także zaangażować się w walkę z kryzysem i zaproponować finansowe instrumenty, które pomogą rolnikom realizować inwestycje pozwalające na poprawienie konkurencyjności. Spółdzielnie rolnicze mogą pomóc rolnikom w uzyskaniu wyższych cen za wytwarzane przez nich produkty, a także wspierać ich w zakresie innowacyjnych technik, ale aby tak było, same muszą otrzymać wsparcie. Unia Europejska musi znaleźć w trybie natychmiastowym rozwiązania, aby walczyć z niespotykanym dotychczas kryzysem, który od kilku lat dotyka branżę rolniczą. Są one niezbędne, aby przeciwdziałać zjawisku głodu i niedożywienia, ale także po to, aby podtrzymać  rozwój obszarów wiejskich i bioróżnorodność.”


Poprzedni artykułPosiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 19 kwietnia 2016 roku
Następny artykułKońca obniżek cen mleka nie widać. Stawki wypłacane za mleko w ubiegłym miesiącu znów spadły. Sytuacja na rynku mleka staje się coraz trudniejsza.
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj