W ostatnim w tym roku dwudniowym posiedzeniu Prezydium Copa Cogeca uczestniczyli Zastępca Przewodniczącej NSZZ RI „Solidarność” Jerzy Chróścikowski oraz Dyrektor Biura Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” Grzegorz Cymiński.
Głównym tematem pierwszego dnia posiedzenia była Wymiana poglądów z desygnowanym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim na temat wyników negocjacji w sprawie reformy WPR na okres po 2020 r. oraz nowej strategii na rzecz zrównoważonej żywności „od pola do stołu”. Przed spotkaniem z członkami Prezydium Copa Cogeca komisarz Janusz Wojciechowski odwiedził biuro polskich organizacji w Brukseli funkcjonujące przy Copa Cogeca oraz spotkał się z polską delegacją.
Rozpoczynając swoje wystąpienie na Posiedzeniu Prezydium Copa Cogeca desygnowany Komisarz podkreślił, że cieszy się, że jego pierwsze oficjalne spotkanie to spotkanie z Copa Cogeca, którego historia jest dłuższa niż Wspólna Polityka Rolna. Komisarz zadeklarował pełną współpracę z przedstawicielami europejskich rolników oraz spółdzielni. Podkreślił swoje zrozumienie dla rolników, którzy podnoszą, że zielony ład nakłada więcej obowiązków bez pieniędzy bo budżet jest mniejszy. Zadeklarował, ze będzie stał na stanowisku że jeśli będzie wymagane od rolników więcej to muszą być na to wyasygnowane większe środki finansowe. Podkreślił, ze rozwiązania idące w kierunku tzw. zielonego ładu powinny zostać oparte o system dobrowolnych zachęt dla rolników. W sprawie międzynarodowych umów handlowych zwrócił uwagę na zagrożenia związane z większym otwarciem się Europy i większy import co może stanowić większe zagrożenia dla europejskich rolników. Komisarz podkreślił, że kwestiach tych liczy na zrozumienie i współpracę z komisarzem do spraw handlu Philem Hoganem – poprzednim komisarzem ds. rolnictwa.
Podkreślił też konieczność silnego i zrównoważonego budżetu na WPR oraz konieczność takiej konwergencji, która zapewni wyrównanie konkurencyjności rolnikom ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Podkreślił też konieczność zapewnieniu na poziomie europejskim troski o godność zawodu rolnika i nie postrzegania go jako wroga zmian klimatu.
W generalnym kontekście roli rolnictwa w Europie podkreślił jego rolę jako jednego, obok bezpieczeństwa militarnego i energetycznego, z najważniejszych polityk europejskich a mianowicie rolnictwa jako instrumentu zapewniającego bezpieczeństwo żywnościowe społeczeństwu Unii Europejskiej. Podkreślił w tym temacie rolę dotychczasowej współpracy z NSZZ RI „Solidarność” i obecnym wiceprzewodniczącym NSZZ RI „Solidarność” Jerzym Chróścikowskim.
W drugim dniu posiedzenia głównymi tematami były:
- Najnowsze informacje na temat procesu ustawodawczego reformy WPR.
- Informacje i wymiana poglądów na temat Europejskiego Zielonego Ładu oraz strategii „od pola do stołu”
- Wymiana poglądów z Sandrą Galliną (zastępczyni Dyrektora Generalnego, główna negocjatorka UE w sprawie umowy z krajami Mercosuru, DG TRADE, Komisja Europejska) odnośnie harmonogramu Unii Europejskiej w zakresie handlu, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi
- . 12. Informacje i wymiana poglądów na temat aktualnych negocjacji handlowych
- Informacje i wymiana poglądów na temat brexitu (z uwzględnieniem konsekwencji dotyczących przyszłego zaangażowania NFU w Copa)
- Informacje i wymiana poglądów na temat sytuacji rynkowej
Zabierając głos w dyskusji dotyczącej procesu ustawodawczego i reformy WPR, podkreślając po raz kolejny konieczność zapewnienia silnego budżetu na WPR (poprzez chociażby zwiększenie składek narodowych) i wyrównania konkurencyjności rolnikom w całej Wspólnocie, Jerzy Chróścikowski zaapelował do organizacji z innych krajów członkowskich, by zabiegały u szefów swoich Państw i rządów w sprawach związanych z przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej, gdyż to właśnie na tym poziomie będą zapadać najważniejsze decyzje polityczne w tej sprawie. Jego zdaniem bez decyzji Rady Europejskiej nie ma mowy o wyrównaniu konkurencyjności oraz nie nastąpi zmiana podejścia Unii Europejskiej do liberalizacji handlu w rolnictwie i międzynarodowych umów handlowych, które dopuszczają na rynek unijny produkty żywnościowe o odmiennych standardach.
Zastępca Przewodniczącej NSZZ RI „Solidarność” zabierał też głos w sprawie sytuacji związanej z afrykańskim pomorem świń (ASF). Stwierdził, że obecne rozprzestrzenianie się choroby ma charakter punktowy i przenoszenie odbywa się na dużych odległościach, co może także świadczyć zdaniem wielu rolników o celowym rozprzestrzenianiu choroby. NSZZ RI „Solidarność” przedstawił swoje uwagi i sprzeciw dotyczący projektu stanowiska Copa Cogeca w sprawie ASF, kierowanego do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stelli Kyriakides, w którym Copa Cogeca obarcza główną winą za rozprzestrzeniania się ASF tzw. gospodarstwa przydomowe, które zdaniem Copa Cogeca nie przestrzegają bioasekuracji i z których mięso nie powinno być przeznaczone do sprzedaży. Postulował o usunięcie zapisu ze stanowiska. W wyniku interwencji Copa Cogeca na tamtym etapie wycofała się z ww. zapisów.
Delegacja polska podkreśliła, że wszystkie gospodarstwa, zarówno te małe jak i te przemysłowe przestrzegają bioasekuracji na tych samych zasadach, dlatego ich dyskryminowanie i blokowanie zbytu tuczników jest skandaliczne. Polska delegacja zwróciła uwagę na działania tzw. pseudoekologów, którzy blokują odstrzały dzików. Wyraziła nadzieję, że Copa Cogeca wesprze działania na arenie Unii Europejskiej zmierzające w kierunku zapewnienia także środków finansowych na redukcję pogłowia dzików.