Strona główna Copa-Cogeca Stanowiska Posiedzenie Prezydium COPA COGECA 27-28.06.2013

Posiedzenie Prezydium COPA COGECA 27-28.06.2013

686
0

W dniach 27 i 28 czerwca 2013 roku w siedzibie komitetów COPA-COGECA w Brukseli odbyło się wspólne posiedzenie Prezydiów COPA-COGECA. Z ramienia NSZZ RI „Solidarność” w dwudniowym posiedzeniu wzięli udział Przewodniczący związku Jerzy Chróścikowski oraz Stały Przedstawiciel przy komitetach Copa-Cogeca w Brukseli Michał Kiciński. Głównymi tematami oraz wydarzeniami omawianymi podczas posiedzenia były debata na temat wstępnej politycznej umowy między instytucjami Unii Europejskiej odnośnie przyszłości WPR po 2013 roku z Komisarzem ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, wymiana opinii na temat wniosków z posiedzenia Rady Ministrów ds. Rolnictwa w Luksemburgu w dniach 24-26 czerwca br. dotyczących reformy WPR, a także negocjacje na temat wynegocjowania Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2014-2020, debata na temat nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu rolno-spożywczym oraz przyjęcie kolejnej nowej organizacji członkowskiej przez Prezydiów do Komitetu COPA. Najistotniejszym tematem omawianym podczas posiedzenia Prezydiów była jednak debata z Dacianem Ciolosem, Komisarzem Europejskim ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.


Komisarz Ciolos przedstawiał uczestnikom informacje, że 26 czerwca br., nastąpiło porozumienie polityczne pomiędzy Parlamentem Europejskim a Radą Ministrów ds. Rolnictwa odnośnie pakietu legislacyjnego Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku oraz to, że Komisja Europejska zacznie pracę nad przygotowywaniem przepisów wykonawczych. Po przedstawianiu ogólnych elementów pakietu Wspólnej Polityki Rolnej Komisarz Ciolos miał szansę usłyszeć opinie uczestników z Sali. Uczestnicy jednomyślnie wygłosili swoje obawy w szczególności w sprawie wsparcia w ramach dopłat bezpośrednich, którzy nadal na poziomie ok. 30% z ogólnej puli budżetowej będą utrzymywali niektórych mieszkańców miast a także właściciele ziemi, którzy nie są producentami rolnymi. Poza tym jednak, wiele głosów ze Sali przyjęło z przyjemnością fakt, że doszło do porozumienia politycznego pomiędzy instytucjami w sprawie nowej perspektywy Wspólnej Polityki Rolnej, lecz wiele uczestnikom nadal podkreśliło, że WPR nie jest jeszcze polityką na tyle sformułowaną aby mogła skutecznie pomoc rolnikom w podejmowaniu nowych wyzwań, w szczególności aspekty związane ze zmianą klimatu, a także z rosnącymi kosztami produkcji.


Na drugi dzień Prezydium głównie debatowało o nieuczciwych praktykach handlowych w łańcuchu rolno-spożywczym. Podczas debaty, uczestnicy przedstawiali poszczególne przykłady, które są w szczególności prowadzone poprzez detalistów i dystrybutorów w różnych państwach członkowskich Unii Europejskiej.  Na koniec Prezydium, Przewodniczący komitetu COPA Gerd Sonnleitner przedstawił nowego członka komitetu COPA – organizację pochodzącą z Rumunii „PRO AGRO”. Członkowie jednomyślnie przyjęli Rumuńską organizację, która stała się na ten moment jedyna organizacją członkowską z tego kraju. Przewodniczący PRO AGRO, Pan Alexander Jurconi podziękował wszystkim członkom za przyjęcie organizacji PRO AGRO do komitetu COPA i wyraził swoją gotowość na dalszą współpracę na rzecz polepszenia sektora rolnictwa w Unii Europejskiej.

Poprzedni artykułKomunikat z posiedzenia Zespołu Obrotu Ziemią 3.07.2013 roku
Następny artykułSześć central bankowych może udzielać preferencyjnych kredytów inwestycyjnych i klęskowych
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj