W dniach 4-5 grudnia 2014 roku w Brukseli odbyło się posiedzenie Prezydiów Copa-Cogeca. W dwudniowym posiedzeniu uczestniczył wiceprezydent Copa Jerzy Chróścikowski, Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”. Podczas posiedzenia odbyła się debata z nowym komisarzem ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, Philem Hoganem.
Komunikat prasowy Copa Cogeca z dnia 4 grudnia 2014 roku – pobierz PDF
Komisarz Hogan zapowiedział, iż priorytetem jego programu na rok 2015 jest uproszczenie polityki rolnej oraz ograniczenie biurokracji. Prostsze zasady w znacznym stopniu przyczynią się do większej konkurencyjności i zwiększenia potencjału tworzenia miejsc pracy, rolnictwa, obszarów wiejskich i handlu rolnego. Copa-Cogeca z zadowoleniem przyjęła propozycję nowego Komisarza.
Philip Hogan podkreślił również, że wdrożenie nowej WPR jest dobrą okazją, do zmaksymalizowania wkładu do agendy wzrostu i zatrudnienia. Nowa polityka rozwoju obszarów wiejskich będzie kluczowym czynnikiem zachęcania do inwestowania na obszarach wiejskich oraz wspierania nowopowstających przedsiębiorstw i projektów innowacyjnych. Komisja Europejska pracuje obecnie nad poprawą dostępu do finansowania dla rolników, zwłaszcza młodych rolników. Komisarz podkreślił, że młodzi rolnicy są bardzo ważni dla przyszłości rolnictwa UE w celu zwiększenia wzrostu gospodarczego, konkurencyjności, zatrudnienia i inwestycji. W odniesieniu do dostępu do finansowania, konieczne jest, aby państwa członkowskie zapoznawały się z nowymi instrumentami finansowania dostępnymi w ramach nowej polityki rozwoju obszarów wiejskich, aby móc dotrzeć do większej liczby beneficjentów.
Poruszając kwestię rosyjskiego embargo nałożonego na produkty rolne, Komisarz Hogan podkreślił, że jest świadomy pogarszających się warunków rynkowych w sektorze mleczarskim. Poinformował, że w ostatnich dniach Komisja przyjęła dodatkowe środki rynkowe, przedłużanie dostępności dopłat do prywatnego przechowywania i interwencji publicznej, podkreślając, że jest to niezbędne do zapewnienia sieci bezpieczeństwa oraz stabilizacji rynku. Przyjęto również konkretne ukierunkowane wsparcie dla producentów mleka, nadal monitorowana będzie sytuacja we wszystkich krajach objętych zakazem.
Polska delegacja zwróciła się z zapytaniem do Sekretarza Generalnego o reakcje Komitetów w sprawie rosyjskiego embarga, podkreślając, że rosyjskie embargo cały czas drogo kosztuje rolników, zwróciła się z prośbą o wsparcie w postaci dodatkowych środków, aby wspomóc trudną sytuacje rolników. Szczególna uwagę należy zwrócić zarówno na sektor produkcji mleka, który w krajach bałtyckich i w Finlandii jest bardzo istotną gałęzią produkcji rolnej, jak również sektor produkcji wieprzowiny. Podkreślono, że kryzys ten nie ma podstaw rynkowych, więc reakcja Copa-Cogeca musi być stała, pozostać bez zmian w naleganiu na wspieranie rolnictwa w tej trudnej sytuacji.
Źródło: Copa-Cogeca, krir