Strona główna Nowości Nowości Posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 24.05.2012 r.

Posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 24.05.2012 r.

582
0

24 maja br. odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Debatowano nad wykorzystaniem źródeł energii odnawialnej w Polsce, rozwoju energetyki wiatrowej na obszarach wiejskich oraz obecnym stanie prawnym dotyczącym odnawialnych źródeł energii. Minister Rolnictwa poinformował, że do 2020 roku planowana jest produkcja 20% energii ze źródeł odnawialnych (obecnie jest to 8% – biomasa, wiatraki, energia słoneczna). Od grudnia ubiegłego roku trwają w tym temacie nieustanne konsultacje. Rząd zamierza ograniczyć do minimum procedury z tym związane. Planowane jest zabezpieczenie 15-letniej gwarancji zakupu energii odnawialnej. Jest to ukierunkowane w bardzo nowoczesne sposoby. Ministerstwo Gospodarki zamierza zabezpieczyć rozwiązania związane z przygotowaniem prac pomagających przy realizacji założeń.

Zdaniem członków posiedzenia geotermia nie jest w Polsce wykorzystywana, a jest to o wiele bezpieczniejsze niż wydobywanie energii.  Wobec rolników stosowane są nieszczere praktyki. Nie jest jasno określone, na jakiej podstawie prawnej instaluje się elektrownie wiatrowe. Umowy zawierane z rolnikami są umowami tajnymi. Brakuje informacji, jakie jest rzeczywiste działanie energii wiatrowej na środowisko. Jest to związane z zagrożeniem zdrowia, jak i zanieczyszczeniem środowiska i uniemożliwia prokreację wsi. Członkowie posiedzenia apelowali, by rząd dokładnie zajął się tym problemem. Planowana jest organizacja kolejnego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w tym temacie z uwzględnieniem obecności Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Infrastruktury.

 

Poprzedni artykułPosiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 24.05.2012 r.
Następny artykuł,,Kiedyś mnie zabraknie, ale Wy to sobie przypomnicie'' – 31 rocznica śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj