Strona główna Copa-Cogeca Posiedzenie grupy zadaniowej ds. Brexitu 12.03.2019

Posiedzenie grupy zadaniowej ds. Brexitu 12.03.2019

1142
0

W dniu 12 marca br. odbyło się kolejne posiedzenie grupy roboczej ds. Brexitu, w której z ramienia NSZZ RI „Solidarność” uczestniczył członek Prezydium Związku Pan Jerzy Bednarz.

Po przyjęciu sprawozdania Grupy Zadaniowej ds.. Brexitu z dnia 16 stycznia 2019 r. został omówiony stan bieżący negocjacji.

 Po odrzuceniu w dniu 16.01.2019 r. w głosowaniu przez Izbę Gmin uzgodnionej propozycji porozumienia ( „za” 202 głosy , „przeciw” 432 głosy : najwyższa porażka urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu ) doszło do wielu spotkań m.in. premier Theresy May i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Junkera oraz przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska . Kością niezgody stał się tzw. bezpiecznik irlandzki czyli uniknięcie powstania granicy pomiędzy UE i Irlandią Płn. Strony starały się wyjaśnić  pewne zapisy ustalając, że bezpiecznik irlandzki nie będzie mógł być stosowany bezterminowo. Złożono deklarację polityczną i zobowiązanie do wzmocnienia przyszłych relacji. Nie pojawiły się nowe zapisy, ale jedynie zalecenia jak strony umowy powinny rozumieć zapisy umowy dążąc do pozytywnych rozwiązań.  W sprawie bezpiecznika irlandzkiego każdy będzie mógł wystąpić do arbitrażu. Arbitraż będą stanowić sędziowie w panelu powołanym przez obie strony. Zobowiązano się do podjęcia natychmiastowych negocjacji o tymczasowym stosowaniu bezpiecznika i ponowne głosowanie w Izbie Gmin celem przyjęcia porozumienia. Jeśli nie będzie zgody to 13.03.2019 r. w Izbie Gmin odbędzie się głosowanie w sprawie „twardego Brexitu” , czyli bezumownego wyjścia Wielkiej Brytani z UE. W przypadku braku zgody zostanie poddana propozycja przedłużenia art. 50 i potrzeba zatwierdzenia przez Radę Europejską w terminie 26-28.03.2019 r., przedłużonego okresu wyjściowego , ale nie dłużej niż do 26 maja 2019 r. czyli do dnia wyborów do Parlamentu Europejskiego.

W 650 osobowej Izbie Gmin Partia Konserwatywna (PK) nie ma większości ponieważ liczy 317 posłów. Razem z Demokratyczną Partią Unionistyczną (DPU) z Irlandii Północnej poosiadającą 10 posłów tworzy koalicję. Obie partie popierają rząd Theresy May , ale w głosowaniach dotyczących Brexitu ze względu na bezpiecznik irlandzki partia DPU nie jest skłonna głosować „za”. Dlatego teoretyczna większość PK i DPU nie były w stanie przegłosować przyjęcia porzumienia wynegcjonowanego przez rząd Theresy May. Następnie koalicja  PK i DPU była za wotum zaufania dla rządu aby skolei odrzucić w kolejnym głosowaniu porozumienia o wyjściu z UE. Następnie odrzucili w głosowaniu propozycję „twardego Brexitu”. Natomiat Partia Pracy „lauburzyści” dążą do przedterminowych wyborów wierząc , że w związku z zamieszaniem i chaosem wokół Brexitu powiększą swój stan posiadania z 262 posłów obecnie. Korzystając na narastającym buncie wewnątrz Partii Konserwatywnej przywódca Partii Pracy Jeremy Corbyn obiecuje że doprowadzi do ponownego otwarcia negocjacji z Brukselą , i poprowadzi je lepiej niż Theresy May. Niepewność dotycząca wyjścia Wielkiej Brytanii z UE trwa , a do daty 29.03.2019 r. pozostało 15 dni.

W przypadku „twardego Brexitu” 30.03.2019 r. w relacjach handlowych między Wielka Brytanią i Unią Europejską powinny zacząc działać zasady i reguły tak jak wobec kraju trzeciego czyli cła, kontrole fitosanitarne , taryfy i kontygenty.  Grozi to totalną blokadą. Należy pamiętać , że Wielka Brytania jest bardzo uzależniona od importu produktów spożywczych-rolniczych z krajów UE-27 , w roku 2017 ok. 95 % produktów mlecznych , 82 % produktów mięsnych i 59 % owoców i warzyw pochodziło z krajów UE-27 ( średnia 73 %). Do daty zero pozostało tak niewiele czasu , a ciągle tyle niewiadowych, włąściwie wszystko może się zdarzyć. Członkowie drupy zadaniowej ds. Brexitu zgosnie uznali , ze należy kontynuować spotkania celem monitorowania trudnej sytuacji wychodzenie Zjednoczonego Królestwa z UE , ponieważ ten skomplikowany proces ciągle trwa , a konsekwencje są bardzo ryzykowne dla obu stron.

Jerzy Bednarz

Poprzedni artykułNajnowszy numer miesięcznika Nasza Ziemia 02/2019
Następny artykułPrace nad Wspólną Polityką Rolną na lata 2021 -2027
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj