Strona główna Grupy robocze Środowisko Posiedzenie grupy roboczej "Środowisko"

Posiedzenie grupy roboczej "Środowisko"

855
0

Posiedzenie grupy roboczej „Środowisko”

W dniu 09.03.2011 r. w siedzibie Copa – Cogeca odbyło się spotkanie grupy roboczej „Środowisko”. Na spotkaniu poruszono kwestie, które stoją przed wspólną polityka rolną oraz występujące trudności dotyczące ,,zazielenienia” pierwszego filaru WPR. Stanowisko grupy jest takie by nie przenosić zazielenienia z drugiego filaru do pierwszego oraz aby nie było włączane do wymogów wzajemnej zgodności, który musi pozostać elementem wsparcia ekonomicznego rolnictwa. ,,Zazielenienia’’ I filaru, według stanowiska członków grupy roboczej winno być dobrowolne. Aby wypracować stanowisko, które będzie mogło być przedstawione Komisji grupa wystąpi z propozycją zaakceptowania wariantu piętnastu działań środowiskowych, z których rolnik mógłby wybrać jedno lub dowolną  ilość działań dla niego odpowiednich do wdrożenia i zaakceptowania na poziomie gospodarstwa. Czynności te powinny być na odpowiednim poziomie wynagradzane gdyż działania dobrowolnie podejmowane przez rolników nie mogą ich bowiem obciążać, winny one być rozwiązaniami korzystnymi dla obu stron. Członkowie grupy roboczej uważają, że wsparcie z budżetów krajowych w powyższej kwestii może być trudne. Działania pro środowiskowe trzeba zidentyfikować z pośród instrumentów, które już są zawarte w krajowych kodeksach. Należy wybrać odpowiednie elementy wdrożone w krajowym rolnictwie. Trzeba rozwinąć system doradztwa, co mamy już w naszych dobrych praktykach i co byłoby dla nas korzystne w obszarze zazielenienia. Ważne jest żeby instrumenty zazielenienia zostały tak skonstruowane by uniknąć dodatkowych kontroli

Tematami, które wymagają dalszych prac są:

– w jaki sposób zazielenienie będzie wprowadzane;

– w jaki sposób rolnicy będą podejmowali wysiłki w zakresie ochrony klimatu;

– jakie będą obciążenia rolników po wdrożeniu nowej dyrektywy wodnej;

– nowe przepisy stosowania środków ochrony roślin oraz zarządzanie pestycydami

– sposoby liczenia CO2 a udział rolnictwa w sektorze energetycznym (m.in. instrumenty, które zwiększają wydajność zwierząt posiadają tez możliwość zwiększania wydajności energetycznej)

Poprzedni artykułProtest rolników w Radzyniu
Następny artykułPikieta w Kielcach
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj