Strona główna Aktualności Posiedzenie grupy roboczej "Łańcuch żywnościowy"

Posiedzenie grupy roboczej "Łańcuch żywnościowy"

641
0

Posiedzenie grupy roboczej „Łańcuch żywnościowy”

W dniu 7 czerwca 2011 roku w siedzibie komitetów Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się wspólne posiedzenie grupy roboczej ad-hoc „łańcuch żywnościowy”. Z ramienia NSZZ RI „Solidarność” w posiedzeniu wziął udział stały przedstawiciel przy komitetach Copa-Cogeca Michał Kiciński. Głównymi tematami dyskutowanymi na posiedzeniu były: informacje dotyczące ostatniej działalności forum wysokiego szczebla na rzecz lepszego funkcjonowania łańcucha dostaw żywności; przedstawienie prezentacji poprzez Pana Bjorna Eidema na temat stosunków władz w łańcuchu dostaw żywności; podsumowanie propozycji złożonej poprzez belgijską delegację na poszerzonej grupie „wieprzowina”; przyjęcie ramowego Kodu Dobrych Praktyk komitetów Copa-Cogeca oraz przyjęcie struktury międzybranżowego (IPA).

Pierwsza część posiedzenia koncentrowała się głównie nad przedstawianiem najnowszych działań w sprawie forum wysokiego szczebla na rzecz lepszego funkcjonowania łańcucha żywnościowego. Pan Paulo Gouveia, dyrektor ds. ogólnych przy komitetach Copa-Cogeca, poinformował uczestników, iż w ostatnich spotkaniach na forum wysokiego szczebla, zainteresowane strony międzybranżowe zdołały dojść do porozumienia tworząc dokument podkreślając 12 zasad w stosunku do uczciwych praktyk handlowych. Pan Gouveia także poinformował uczestników, że wyżej wymieniony dokument zostanie oficjalnie przedstawiony 14 września na spotkaniu z przedstawicielami Komisji Europejskiej.   Pomimo pozytywnych zmian przedstawionych poprzez Pana Gouveia, uczestnicy na Sali, także wspierani poprzez przewodniczącego grupy Pana Petera Kendalla wyrazili swoje frustrację z związku na bardzo powolne postępy w sprawie poprawiania stanowiska rolników oraz producentów w łańcuchu żywnościowym, szczególnie w stosunku do detalistów. Uczestnicy także sugerowali zorganizowania konferencji na temat roli forum wysokiego szczebla w tej sprawie. Druga część spotkania została poświęcona dyskusji nad dokumentem wypracowanym przez Sekretariat komitetów Copa-Cogeca pod tytułem Kod Dobrych Praktyk. Zabierając ponownie głos, Pan Gouveia podkreślił, „że chcielibyśmy aby  Kod Dobrych Praktyk był uwzględniony przez wszystkich uczestników łańcuchu żywnościowego, ten dokument jednak jest dobrowolnym dokumentem i nie jest w żaden sposób prawnie wiążący”. Pan Gouveia także zachęcał przedstawicieli poszczególnych delegacji do wysyłania jak najszybciej ewentualnych poprawek lub komentarzy odnośnie treści dokumentu, ze względu na fakt, że komitety Copa-Cogeca chciałby opublikować niniejszy dokument przed przerwą wakacyjną. Delegacje z Francji, Niemiec a także z Belgii wspólnie wyraziły stanowisko, że pomimo dobrych intencji zawartych w dokument , chcieliby jednak aby istniało bardziej ambitne stanowisko, które mogłoby doprowadzić do ewentualnego stworzenia Dyrektywy Unijnej, która by musiałby zostać wdrożona w każdym państwie członkowskim- i w tym zakresie, najlepiej by się poprawiło stanowisko rolników oraz producentów w łańcuchu żywnościowym.

Poprzedni artykułUroczystości w Limanowej
Następny artykułKomunikat w sprawie warzyw
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj