Strona główna Copa-Cogeca copa-cogeca Posiedzenie grupy roboczej i grupy dialogu obywatelskiego „płatności bezpośrednie i zazielenienie”

Posiedzenie grupy roboczej i grupy dialogu obywatelskiego „płatności bezpośrednie i zazielenienie”

1009
0

W dniu 1 grudnia br. w Sekretariacie Copa Cogeca w Brukseli odbyło się spotkanie  ekspertów grupy „płatności bezpośrednie i zazielenienie” z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Natomiast w dniu 2 grudnia br. w Komisji Europejskiej  miało miejsce spotkanie ekspertów Grupy Dialogu Obywatelskiego. Z ramienia NSZZ RI „Solidarność” w posiedzeniach uczestniczył ekspert Związku Pan Jerzy Pośpiech.

Podczas spotkania w dniu 1 grudnia br. podsumowano dotychczasowe prace nad zmianami w realizacji zazielenienia i zmianami w płatnościach obszarowych. Jako przedstawiciel Polski i reprezentant polskiego rolnika z ramienia Związku Zawodowego „Solidarność RI”, wniosłem łącznie 16 poprawek różnej wagi i znaczenia. Niektóre przytoczyłem powyżej. Koledzy z innych krajów również wnosili wiele uwag i postulatów.  Znaczenie  miały różne, lecz często zbieżne z naszymi postulatami. Przedstawiciele Komisji Europejskiej  omówili w sposób ogólny wnioski i założenia  zmian w realizacji płatności obszarowych i zazielenienia. Po tym spotkaniu mogę stwierdzić, że praca przyniosła w niektórych obszarach  pozytywne rezultaty. Komisja Europejska  odeszła od utrzymywania  sztywnych  ram obowiązujących jednakowo wszystkie kraje członkowskie UE w zakresie stosowania obszarów proekologicznych EFA. Poszczególne kraje członkowskie UE będą miały większą swobodę w określaniu i realizacji obszarów proekologicznych.

W dniu 2 grudnia W Komisji Europejskiej uczestniczyłem w spotkaniu ekspertów  Grupy  Dialogu Obywatelskiego.  Podczas tego spotkania bardziej szczegółowej analizy danych z wszystkich krajów członkowskich  UE w zakresie płatności bezpośrednich  i zazielenienia. Przedstawiono również bardziej szczegółowo propozycje zmian w aktach delegowanych i wykonawczych odnoszących się do płatności do zazielenienia. Podczas tej prezentacji Komisja Europejska zaproponowała dodatkowe zmiany, które wcześniej nie były proponowane i nigdy nie uzgadniane z Grupą Dialogu Obywatelskiego. Zmiany mają dotyczyć  zwiększenia obowiązujących rolnika  upraw z 5% do 7%  spełniających kryteria EFA.  Dodatkowym warunkiem ma być zakaz stosowania  chemicznych środków ochrony roślin w uprawach proekologicznych. Większość roślin spełniających  warunki proekologiczne  to rośliny motylkowate, w tym rośliny strączkowe. Jeżeli rośliny spełniające kryteria EFA rolnik uprawiał będzie na nasiona a szczególnie jako materiał siewny, to zakaz stosowania środków ochrony roślin traci sens i idea całkowitej ekologizacji tych upraw jest nielogiczna.  Propozycje te były bardzo mocno krytykowane. W tej kwestii zabrałem mocny sprzeciw i poparłem konkretnymi argumentami mówiącymi za stosowaniem środków ochrony roślin szczególnie w produkcji nasiennej. Tematy te stają się przedmiotem ostrej dyskusji na najbliższy czas.

Poprzedni artykułNasza Ziemia 01/2017
Następny artykułPosiedzenie Prezydium Copa-Cogeca
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj