Strona główna Copa-Cogeca Posiedzenie grupy roboczej ds. Wspólnej Polityki Rolnej

Posiedzenie grupy roboczej ds. Wspólnej Polityki Rolnej

374
0

W dniu 10 grudnia 2020 r. w Copa Cogeca w formie wideokonferencji odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wspólna Polityka Rolna”. W posiedzeniu tym uczestniczył nasz ekspert Jerzy Pośpiech, który jest również  członkiem grupy „Płatności bezpośrednie i zazielenienie”.

Spotkanie poświęcone było głównie pomówieniom dwóch zagadnień. Pierwszym zagadnieniem było przedstawienie postępu rozmów trójstronnych w sprawie nowego kształtu WPR w zakresie ekoprogramów. Zagadnienie to przedstawiła Camelia Gyὄrffy – Starszy Doradca ds. WPR w Copa Cogeca. W swym wystąpieniu przedstawiła stanowiska poszczególnych stron negocjacji. Szczegółowo omówiła stanowisko Parlamentu Europejskiego w kwestii ekoprogramów, normy GAEC, oraz sprawy techniczne związane z wprowadzeniem poszczególnych elementów. Omówiła również stanowiska niektórych krajów członkowskich w podejściu do wprowadzania niektórych  ekoprogramów.

Drugim punktem spotkania była prezentacja poszczególnych krajów członkowskich w zakresie prac nad strategiami rozwoju obszarów wiejskich. Szczególnie odnoszono się do rekomendacji Komisji Europejskiej dla państw członkowskich. W tej kwestii wypowiadało się kilku ekspertów z różnych krajów . Generalnie oceniono negatywnie zawarte w rekomendacjach podejście do wielu elementów ekoprogramów. Pan Jerzy Pośpiech nie posiadał wiedzy na temat rekomendacji dla Polski i nie odniósł się do zawartych w niej kwestii, jednak w swojej wypowiedzi podkreślił, że tak duży zakres niezbyt korzystnych rekomendacji dla poszczególnych krajów może spowodować w przyszłości konieczność zmian, jakie następowały w obecnie kończącej się perspektywie. Podkreślił, że duże znaczenie będzie mieć okres konsultacji społecznych w poszczególnych krajach nad projektami strategii.

W części poświęconej dyskusji na różne tematy omówiono wspólne stanowisko Copa i Cogeca na posiedzenie, które odbyło się w dniu 11 grudnia 2020 w Komisji Europejskiej.

 

Poprzedni artykułPowołanie Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP
Następny artykuł.
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj