Strona główna Copa-Cogeca Posiedzenie grupy roboczej ds. WPR

Posiedzenie grupy roboczej ds. WPR

760
0

W dniu 12 października 2020 roku zorganizowane zostało posiedzenie członków grupy roboczej „WPR”  Copa i Cogeca w formie wideokonferencji. Spotkanie poświęcone było omówieniu aktualnego stanu negocjacji Komisji Europejskiej z poszczególnymi krajami członkowskimi UE. Przedstawiono  również prezentację przez Pana Macieja Krzysztofowicza i Pani Anne-Katriny Bock z Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej na temat przyszłości rolnictwa w Unii Europejskiej. W skrócie można stwierdzić, że Komisja Europejska uwagę kieruje na gospodarstwa rodzinne, na produkcję żywności ekologicznej, na skracanie łańcucha dostaw w relacji rolnik – konsument ostateczny. Dystrybucja poprzez centra handlowe nie jest wykluczona, jednak polityka UE winna iść w kierunku produkcji żywności bez dodatków przedłużających przydatność do spożycia. W kolejnym punkcie przedstawiono sprawozdanie z głosowań na sesji plenarnej nad Wspólną Polityką Rolną w Parlamencie Europejskim. Punkt ten okazał się ważny z racji podejścia posłów Parlamentu Europejskiego do problematyki rolnictwa w poszczególnych krajach i całej Unii Europejskiej. Prowadzący posiedzenie Pan Paolo Gouveia zwrócił się z apelem do uczestników posiedzenia o prowadzenie rozmów z posłami do Parlamentu Europejskiego w sprawach rolnictwa. Podsumowano dotychczasowe prace związane z konsultacjami społecznymi w związku z pracami nad nowym WPR. Na posiedzeniu grupa przygotowała się również do posiedzenia  Grupy Dialogu Społecznego, które odbyło się następnego dnia, czyli 13 października 2020 r. również w formie wideokonferencji.

W tym posiedzeniu również uczestniczył p. Jerzy Pośpiech reprezentujący nasz związek „Solidarność RI”.  Otwarcia posiedzenia dokonał Komisarz ds. rolnictwa UE Pan Janusz Wojciechowski.  W kolejnych punktach posiedzenia przedstawiona  została prezentacja dot. przyszłości rolnictwa przez wspomnianych wcześniej przedstawicieli Wspólnego Centrum Badawczego. Przedstawione zostały również kilkuminutowe sprawozdania z prac przygotowawczych w państwach członkowskich dotyczące planów strategicznych WPR. Podczas posiedzenia był czas na zadawanie pytań. Pan Jerzy Pośpiech zadał pytanie dotyczące propozycji KE w sprawie procentowego udziału płatności II filara do działań rolnośrodowiskowych. W dotychczasowej dyskusji padały propozycje 20 % lub 30% udziału w płatnościach bezpośrednich, padały również stwierdzenia warunkowości wypłat.  Podczas odpowiedzi przedstawiciel KE potwierdził różne stanowiska co do procentowego poziomu dopłat, lecz ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Co do warunkowości składników dopłat bezpośrednich nie udzielono jednoznacznej odpowiedzi, tłumacząc, że jest wiele rozbieżności w podejściu poszczególnych krajów w tej kwestii.

Poprzedni artykułRady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa na temat WPR po 2020 roku
Następny artykułOświadczenie NSZZ RI „Solidarność”
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj