Strona główna Aktualności Posiedyenie Preyzdium Copa+Cogeca

Posiedyenie Preyzdium Copa+Cogeca

681
0

Prezydium Copa-Cogeca

W dniach 1 i 2 grudnia 2011 roku w siedzibie komitetach COPA-COGECA  w Brukseli odbyło się wspólne posiedzenie Prezydium. Z ramienia NSZZ RI „Solidarność” w obradach wzięli udział Przewodniczący Związku Jerzy Chróścikowski oraz stały przedstawiciel przy komitetach COPA-COGECA Michał Kiciński. Główne tematy poruszane podczas dwudniowego posiedzenia: przedstawienie działalności grupy roboczej ah hoc „łańcuch żywnościowy”; dyskusja na temat dokumentu pod tytułem „Wstępna reakcja europejskich rolników i spółdzielni rolniczych na propozycje legislacyjne Komisji Europejskiej; przyjęcie dokumentu odnośnie wzmocnienia roli organizacji gospodarczych w sektorze rolnym; przyjęcie stanowiska komitetów COPA-COGECA  w sprawie elektronicznej identyfikacji bydła i dobrowolnego etykietowania wołowiny; przyjęcie stanowiska komitetów COPA-COGECA w zakresie stanowiska Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie obecności w miodzie pyłku pochodzącego z roślin genetycznie zmodyfikowanych; oraz zatwierdzenie dokumentu roboczego w sprawie wdrażania dyrektywy ustanawiającej minimalne normy ochrony kur niosek.

 

Jednak prawie całe dwudniowe posiedzenie było poświęcone na dyskusję odnośnie dokumentu dotyczącego reakcji komitetów COPA-COGECA na propozycje legislacyjne przedstawione przez Komisję Europejską, gdy głównym celem dwudniowych obrad było przyjęcie dokumentu poprzez Przewodniczących członków COPA-COGECA.  Przewodniczący komitetu COPA Gerd Sonnleitner rozpoczął dyskusję mówiąc, „obecnie mamy bardzo duże poparcie społeczeństwa, któro wspiera nasze pojęcie Wspólnej Polityki Rolnej. Dlatego tak ważne jest abyśmy doszli jak najszybciej do kompromisu, ponieważ, jeżeli tak się nie stanie, to wsparcie, którym obecnie się cieszymy może zniknąć”.

Odnośnie ogólnej treści dokumentu, większość krajów tzw. „starej Unii” popierały dokument i były gotowe do jego przyjęcia w stanie obecnym. Natomiast kraje tzw. „nowej Unii”- były zdecydowanie przeciwne ponieważ nie zgadzali się na zdanie komitetów COPA-COGECA odnośnie redystrybucji dopłat bezpośrednich. Odnośnie redystrybucji dopłat bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskim, komitety COPA-COGECA uważają, że „Komisja zmierza we właściwym kierunku wprowadzając nowy podział płatności bezpośrednich, należy jednak przestrzegać zasad równego i sprawiedliwego traktowania wszystkich rolników, biorąc pod uwagę fakt, że pracują oni w różnych warunkach”. Na taką treść, żaden z nowych państw członkowskich nie zgodził się, szczególnie gdyż Komisja Europejską nie wzywa na wyrównanie dopłat bezpośrednich dla wszystkich rolników niezależnie z jakiego kraju oni pochodzą, a tego nie można nazwać dążeniem w dobrym kierunku”. Wypowiadając się na ten temat, przewodniczący związku NSZZ RI „Solidarność” Jerzy Chróścikowski powiedział, „podobno dla nas najważniejszym elementem jest budżet. Zaproponowany przez Komisję Europejską stary budżet, nie nowy, jak my mamy stworzyć nową, sprawiedliwą dla wszystkich Wspólną Politykę Rolną opartą nie tylko na starym budżecie, ale także, opartą na starych elementach jak okresy przejściowe, oraz dopłaty historyczne- to jest skandal- my nikomu nie chcemy zabierać- my jedynie się ubiegamy o to abyśmy byli równo traktowani, z kolejnym okresem przejściowym będziemy dalej niekonkurencyjni, kiedy wreszcie będzie ta równość”? Polską delegację także poparły Litwa, Łotwa, Estonia, Republika Czech, Słowacja oraz Węgry, także nie zgadzając się na przyjęcie dokumenty w takim stanie, a w szczególności punkt dokumentu odnoszący się do redystrybucji dopłat bezpośrednich pomiędzy państwa członkowskie.

Ze względu na fakt, że nowe kraje członkowskie jednogłośnie nie zgodziły się na punkt dokumentu odnoszący się do redystrybucji dopłat bezpośrednich pomiędzy państwa członkowskie oraz przyjęcie kolejnych okresów przejściowych zanim nastąpi wyrównanie dopłat bezpośrednich dla wszystkich rolników UE, dokument w stanie obecnym został odrzucony i poddany do dalszego opracowania poprzez Sekretariat komitetów COPA-COGECA.

Poprzedni artykułRolnictwo ekologiczne
Następny artykułKomunikat
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj