Według Władysława Kosiniaka – Kamysza, ministra pracy i polityki społecznej w jednej gminie świadczenie pielęgnacyjne rolnikowi przysługuje, ponieważ ośrodek pomocy społecznej kieruje się wykładnią ministerstwa, w innej rolnik w identycznej sytuacji świadczenia nie dostanie, gdyż gmina ta opiera się na uchwale NSA.
Według NSA przy odpowiedniej organizacji pracy istnieje możliwość prowadzenia przez rolnika gospodarstwa przy jednoczesnym sprawować opiekę nad osobą niepełnosprawną. Jest organizatorem własnej pracy, ma możliwość jej zaplanowania, dostosowania rozkładu zajęć do potrzeb rodziny, a ponadto swobodnego wyznaczenia czasu niezbędnego na czynności opiekuńcze nad osobą niepełnosprawną. Praca świadczona w ramach stosunku pracy jest wykorzystywana na rzecz osoby trzeciej pod jej kierownictwem. Charakteryzuje ją podporządkowanie ekonomiczne i organizacyjne, które uniemożliwia sprawowanie opieki nad bliskim. Zdaniem składu orzekającego rezygnacja z zatrudnienia w celu sprawowania opieki musi być ponadto trwała. Wnioskujący o świadczenie musi zarówno zrezygnować definitywnie z aktualnego zatrudnienia, jak i nie podejmować tego zatrudnienia w przyszłości. Dla rolnika oznaczałoby to konieczność rezygnacji z prowadzenia gospodarstwa rolnego.
Ministerstwo Pracy uważa, że prowadzenie gospodarstwa rolnego nie jest wykonywaniem zatrudnienia lub pracy zarobkowej w rozumieniu przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych. Nie istnieje zatem konieczność z rezygnacji w celu uzyskania świadczenia.
W sprawie jednoznacznego uregulowania tej kwestii wystąpił do resortu pracy Marek Michalak, rzecznik praw dziecka. Został opracowany projekt nowelizacji. Wnika z niego, że posiadanie gospodarstwa rolnego nie będzie stanowiło przeszkody ani w przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego, ani w uzyskaniu prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego. Rolnik powinien złożyć jedynie oświadczenie, że nie wykonuje pracy w gospodarstwie.
Nowelizacja ma także uciąć wątpliwości dotyczące tego, czy specjalne zasiłki opiekuńcze przysługują małżonkom. Żona opiekująca się niepełnosprawnym mężem otrzyma świadczenie, jeśli rodzina jest w trudnej sytuacji.
źródło: rp.pl