Strona główna Aktualności Porozumienie jest, rolnicy czekają na realizację deklaracji

Porozumienie jest, rolnicy czekają na realizację deklaracji

568
0

30 marca br. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie z delegacją rolników protestujących w Bydgoszczy, która brała udział w posiedzeniu Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przedstawiono przygotowany przez resort program pomocy dla rolników i producentów rolnych. Dotyczy on gospodarstw, w których powstały szkody spowodowane zimowymi warunkami atmosferycznymi. Program ten w najbliższym czasie ma być przedmiotem prac rządu.

 

Minister Rolnictwa zapowiedział, iż rolnicy otrzymają pomoc po wcześniejszym oszacowaniu strat. Program przewiduje m.in. pomoc na dokonanie ponownego obsiania pól w wysokości: 78 zł na hektar uprawy żyta, 114 zł na hektar uprawy jęczmienia lub pszenżyta, 136 zł na hektar uprawy pszenicy, 136 zł na hektar uprawy rzepaku lub rzepiku. Podczas debaty ustalono, że tegoroczne skutki złego przezimowania upraw uznać trzeba mianem klęski żywiołowej. Dlatego rolnicy zostaną objęci programem pomocowym.

Ponadto program ten ma zostać doprecyzowany uzupełnieniem katalogu upraw o ujemne skutki przezimowania na trwałych użytkach zielonych oraz ozimych plantacjach nasiennych, jak również o możliwość stosowania pomocy w opłacaniu bieżących składek na ubezpieczenie zdrowotne na zasadach takich, jak ubezpieczenie społeczne. Nasiona wykorzystywane w 2012 roku do siewu na obszarach dotkniętych ujemnymi skutkami przezimowania powinny być zwolnione z opłat licencyjnych.

Poszkodowani rolnicy w ramach obowiązujących obecnie przepisów mają prawo ubiegać się o kredyt preferencyjny obrotowy, jak również inwestycyjny w celu wznowienia produkcji. Warunkiem otrzymania tych kredytów jest oszacowanie strat przez komisję powołaną przez wojewodę.

Spotkanie zakończyło się podpisaniem wspólnych ustaleń.

{phocagallery view=category|categoryid=4|limitcount=4}

Protokół (PDF)

Poprzedni artykułKosztowne Święta Wielkanocne
Następny artykułPrywatyzacja Krajowej Spółki Cukrowej WSTRZYMANA!
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj