Strona główna Aktualności Kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich Bartłomiej Wróblewski z poparciem NSZZ RI „Solidarność”

Kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich Bartłomiej Wróblewski z poparciem NSZZ RI „Solidarność”

722
0

W dniu 8 kwietnia br. z inicjatywy Kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich Bartłomieja Wróblewskiego odbyło się spotkanie z Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”. Prezydium Rady Krajowej po wysłuchaniu kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich udzieliło poparcia tej kandydaturze.

Zgodnie z zapowiedziami i deklaracjami kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich jednym z głównych i kluczowych obszarów jego działalności będą sprawy związane z polską wsią i rolnictwem w szczególności kwestie związane z wolnością i prawem rolników do prowadzenia działalności rolniczej, przeciwdziałaniem ograniczeniom wolności gospodarczej i wykonywania zawodu rolnika, a także kwestie związane z wolnością i prawami mieszkańców terenów wiejskich w tym przeciwdziałanie wykluczeniu edukacyjnemu, kulturalnemu, transportowemu.

W celu realizacji ww. priorytetów kandydat na RPO zadeklarował powołanie swojego zastępcy do spraw wsi i rolnictwa oraz stworzenie w tym celu w ramach Biura Rzecznika Praw Obywatelskich specjalnej komórki zajmującej się stricte sprawami wsi i rolnictwa.

W czasie spotkania Prezydium Rady Krajowej zwróciło uwagę na szereg problemów, które powinny znaleźć się w obszarze zainteresowania Rzecznika. Wśród podstawowych kwestii Prezydium zwróciło uwagę na kwestie zabezpieczenia emerytalnego rolników, w tym postulowane od wielu lat, będące przedmiotem porozumienia Związku z Prezydentem RP, kwestie braku konieczności przekazywania ziemi w zamian za pełną emeryturę rolniczą, co zdaniem Związku będzie gwarantować ochronę konstytucyjnego prawa, zawartego w artykule 64 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Prezydium zwróciło także uwagę na kwestie związane planami zagospodarowania przestrzennego w wielu wypadkach utrudniających prowadzenie działalności rolniczej, kwestie związane z odszkodowaniami w uprawach powodowanymi przez zwierzęta łowne i dzikie ptactwo, kwestie tuczu wielkoprzemysłowego, a także na kwestię związane ze swobodą prowadzenia działalności rolniczej w tym prawa do prowadzenia hodowli.

Zwrócono także uwagę na trudności i problemy związane z prawem spadkowym (w tym prawa do zasiedzenia także w kontekście gruntów zajętych pod linie energetyczne), a także kwestie związane z prawem geodezyjnym i kartograficznym w rolnictwie, które nastręczają rolnikom wielu problemów także ze względu na wieloletnie zaszłości.

Wśród poruszanych problemów znalazła się także kwestia tzw. organizacji proekologicznych i pro zwierzęcych, których działalność niejednokrotnie powoduje trudności w prowadzeniu działalności rolniczej.

Większość tych kwestii przewijała się także w wypowiedziach kandydata na RPO i spotkała się z jego zainteresowaniem i przede wszystkim zrozumieniem problemów wsi i rolnictwa, a także problemów samych rolników.

W związku z powyższym Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” pozytywnie oceniło deklaracje kandydata na RPO dotyczące wsi i rolnictwo w kontekście działalności Rzecznika Praw Obywatelskich i udzieliło poparcia kandydatowi na Rzecznika Praw Obywatelskich Bartłomiejowi Wróblewskiemu.

Poprzedni artykułXVIII Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne
Następny artykułOtwarcie wystawy plenerowej pt.: Tu rodziła się „Solidarność” rolników
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj