Strona główna Nowości Nowości Pomoc na zalesianie – nabór wniosków rozpoczęty

Pomoc na zalesianie – nabór wniosków rozpoczęty

603
0

1 czerwca do 31 lipca to termin, kiedy biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmują wnioski o pomoc na zalesianie. Jest to akcja zorganizowana w ramach działania ,,Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013. Rolnicy, którzy są posiadaczami przygotowanego w nadleśnictwie planu zalesienia mogą składać wnioski o pomoc zarówno do gruntów użytkowanych rolniczo, jak i tych już częściowo porośniętych drzewami w wyniku sukcesji naturalnej. Sposób i warunki przeprowadzania naboru wniosków pozostają niezmienione. Wnioski od rolników przyjmowane są od 1 czerwca.

Najistotniejsze zmiany w rozporządzeniu obejmują m.in. wprowadzenie otwartego katalogu siły wyższej i wyjątkowych okoliczności, których wystąpienie nie powoduje konieczności zwrotu otrzymanych płatności na skutek niedotrzymania zobowiązania zalesieniowego. Znowelizowane rozporządzenie pozwala na indywidualne rozpatrywanie każdego zaistniałego przypadku przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Uregulowanie postępowania w przypadku, w którym to część zalesionego gruntu nie została przekwalifikowana na grunt leśny z uwagi na negatywną ocenę udatności uprawy leśnej. W tego typu sytuacjach pomoc na zalesienie będzie zwracana proporcjonalnie w stosunku do zalesionego gruntu, który nie zastał przekwalifikowany. Uregulowanie postępowania w przypadkach, gdy własność lub współwłasność tylko części gruntów została przeniesiona na rzecz innego rolnika, a rolnik ten nie spełnił określonych warunków obowiązującego rozporządzenia. W takim przypadku zwrot płatności będzie dokonywany jedynie w tej części, jaka została wypłacona do gruntów, których własność lub współwłasność została przeniesiona na rzecz rolnika, który nie spełnił warunków przyznania płatności zalesieniowych. Wprowadzenie regulacji wprowadzających możliwość ustanowienia przez spadkodawcę w testamencie zapisu windykacyjnego dostosowano.

W rozporządzeniu dodane zostały przepisy, dzięki którym, jeżeli przedmiotem zapisu windykacyjnego są grunty objęte zobowiązaniem zalesieniowym lub wnioskiem o przyznanie pomocy na zalesianie to zapisobiorca, jako jego następca prawny w odniesieniu do zapisanych gruntów, będzie uprawniony do otrzymywania płatności zalesieniowych, o ile spełnia warunki przyznania płatności.

 

źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Poprzedni artykułOdpowiedź Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na pismo w temacie ustawy emerytalnej
Następny artykuł25 rocznica pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Tarnowa
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj