Strona główna Aktualności Polskie organizacje rolnicze z Copa Cogeca: w sprawie sytuacji na rynku nawozów...

Polskie organizacje rolnicze z Copa Cogeca: w sprawie sytuacji na rynku nawozów potrzebna pomoc na poziomie europejskim

770
0

Polskie organizacje rolnicze zabiegają w Brukseli o poparcie wniosku polskiego rządu w sprawie zgody Komisji Europejskiej na interwencję na rynku nawozów. Zaapelowały do Copa Cogeca o interwencję w Komisji Europejskiem celem wprowadzenia unijnego mechanizmu pomocowego dla producentów nawozów oraz zgodę na mechanizmy krajowe w tym zakresie. Bez uruchomienia pomocy rolnikom i konsumentom grozi utrata stabilności żywnościowej i bezpieczeństwa żywnościowego – uważają polskie organizacje.

Podczas ostatniego posiedzenia Prezydencji Copa-Cogeca w dniach 24-25 lutego br. polska delegacja na ręce Christiane Lambert – Prezydent Copa oraz Ramóna Armengola Przewodniczącego Cogeca złożyła wniosek o poparcie przez Copa-Cogeca wniosku Premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie udzielenia przez Komisję Europejską zgody na działania zmierzające do poprawy sytuacji na europejskim rynku nawozów.

Polskie organizacje rolnicze podkreśliły, że jednym z kluczowych czynników wpływających na ceny żywności jest koszt nawozów rolniczych stosowanych w produkcji, natomiast gwałtowny wzrost tych kosztów znacznie przyczynił się do wzrostu cen żywności w ostatnich miesiącach.

Mając to na uwadze, polskie organizacje rolnicze zrzeszone w Copa Cogeca uważają, że Komisja mogłaby rozważyć uruchomienie pomocy wspólnotowej z rezerwy kryzysowej na zakup nawozów dla producentów rolnych, ponieważ problem ten dotyka rolników z wielu państw członkowskich. W wypadku braku takiej zgody, naszym zdaniem Komisja Europejska powinna zezwolić wnioskującym państwom członkowskim na przyznanie pomocy ze środków krajowych, która nie powinna zależeć ani wpływać na dostępne limity de minimis.” – napisano w przekazanym stanowisku.

Polskie organizacje pozytywnie odniosły się także do propozycji  polskiego rządu dotyczące tymczasowego zawieszenie zasad pomocy państwa lub tymczasowego zezwolenia producentom nawozów na otrzymywanie pomocy państwa w takim zakresie, aby wzrost cen surowców nie powodował wzrostu cen żywności. Do rozważenie jest także tymczasowe zawieszenie EU ETS w odniesieniu do produkcji nawozów rolniczych.

Polskie organizacje rolnicze zaapelowały do Copa Cogeca o poparcie wszystkim powyższych postulatów.

„W imieniu polskich organizacji działających w Copa-Cogeca zwracamy się z prośbą o poparcie tych postulatów. Ich wprowadzenie w życie stanowiłoby istotną pomoc dla europejskich rolników, których rentowność produkcji znacznie spadła po ogromnym wzroście cen nawozów. Z naszych rozmów z największymi producentami nawozów w Polsce wynika, że najbliższym czasie nie ma co liczyć na poprawę sytuacji i spadki cen. Oznacza to, że zbliżający sezon aplikacyjny może być bardzo trudny.  Jeżeli rolników nie będzie stać na kupno nawozów będzie to miało ogromny, negatywny wpływ na cały sektor żywnościowy. Biorąc pod uwagę obowiązujące obecnie ceny nawozów, dochodzimy do wniosku, że ich zrównoważenie z przychodami ze sprzedaży płodów rolnych będzie po prostu niemożliwe. A to jak na wstępie zauważył Premier Mateusz Morawiecki będzie oznaczało wzrost cen żywności dla wszystkich konsumentów w Europie. Jednocześnie zwracamy uwagę, że względu na sytuację Rosja-Ukraina istnieje realne zagrożenie kolejnymi wzrostami cen gazu” – napisano w stanowisku.

Wspólny apel wraz z NSZZ RI „Solidarność” wystosowały: Krajowa Rada Izb Rolniczych, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, ZRR „Samoobrona” oraz ZZR „Ojczyzna”.

Poprzedni artykułZimowisko dla dzieci rolników 2022 – Bukowiec 20.02.-27.02.2022 r.
Następny artykułCopa Cogeca popiera wniosek polskich organizacji w sprawie konieczności podjęcia działań stabilizacyjnych na europejskim rynku nawozów
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj