Strona główna Nowości Nowości Polska żywność = wysoka jakość

Polska żywność = wysoka jakość

668
0

W jakiej kondycji znajduje się polska żywność? Na pytanie odpowiada Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych posiłkując się zbiorczym zestawieniem kontroli przeprowadzonych w 2011 roku.
Wynika z nich, że:

1. W 2011 r. IJHARS przeprowadziła 7 277 kontroli w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Kontrole dotyczyły m.in.: przetworów mlecznych, przetworów owocowo-warzywnych, przetworów z mięsa czerwonego, przetworów rybnych, oliwy z oliwek, świeżych owoców i warzyw, mięsa drobiowego, przetworów drobiowych, piwa, soków i nektarów, wyrobów czekoladowych, pieczywa półcukierniczego oraz wyrobów garmażeryjnych.
2. Kontrole jakości handlowej przeprowadzane u producentów miały na celu sprawdzenie, czy artykuły rolno-spożywcze spełniały wymagania w zakresie jakości handlowej oraz dodatkowe wymagania dotyczące tych artykułów, jeżeli ich spełnienie zostało zadeklarowane przez producenta. Do zasadniczych elementów kontroli należało sprawdzenie produktów pod kątem: cech organoleptycznych (m.in. wyglądu, barwy, zapachu, smaku), parametrów fizykochemicznych (m.in. zawartości wody, zawartości tłuszczu, zawartości białka) oraz znakowania.
3. Na podstawie wyników kontroli przeprowadzonych w 2011 r. można stwierdzić, że 99% partii skontrolowanych produktów charakteryzowało się właściwym smakiem, wyglądem, barwą oraz zapachem. W przypadku wyrobów czekoladowych, pieczywa półcukierniczego, soków i nektarów owocowych oraz przetworów z mięsa drobiowego, kontrola nie wykazała niewłaściwych cech organoleptycznych.
4. Dokonując z kolei analizy wyników kontroli w 2011 r. w zakresie parametrów fizykochemicznych można stwierdzić, że w przypadku 85% sprawdzonych partii, parametry zgadzały się z wymaganiami obligatoryjnych przepisów oraz deklaracją producenta. W przypadku soków i nektarów – zgodnych z wymaganiami było 96% partii, mięso drobiowe – 95%, wyroby czekoladowe – 93%, a piwo – 91%. Należy zaznaczyć, że zakres kwestionowanych parametrów fizykochemicznych w części nie miał dużego znaczenia dla konsumenta, gdyż dotyczył np. przekroczenia o 1 p.p. zawartości wody lub zaniżenia o 1 p.p. zawartości tłuszczu.
5. Analizując wyniki kontroli w zakresie parametrów fizykochemicznych kontrolowanych artykułów, z ostatnich pięciu lat, można zauważyć poprawę jakości wielu grup artykułów rolno-spożywczych. Dotyczy to: przetworów drobiowych, przetworów z mięsa czerwonego, przetworów owocowo-warzywnych, przetworów rybnych, soków i nektarów oraz wyrobów garmażeryjnych. Przykładowo w 2006 r. kwestionowano 35% partii przetworów rybnych, a w 2011 – tylko 12%.
6. Kontrole przeprowadzone w 2011 r. wykazały, że ponad 72% sprawdzanych produktów było prawidłowo oznakowanych. W sprzedaży znajduje się coraz więcej produktów oznakowanych zgodnie z przepisami (poprawa o 5 p.p. w stosunku do 2010 r.). W porównaniu do lat poprzednich nastąpiła poprawa oznakowania m.in. przetworów z mięsa czerwonego o 5 p.p., a piwa o 17 p.p.

Poprzedni artykułKontrola systemu korzeniowego
Następny artykułKredyty preferencyjne – zmora Ministerstwa Rolnictwa
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj