Strona główna Aktualności Pismo ws. projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych...

Pismo ws. projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw

667
0
Pismo ws. projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw

W dniu 22 czerwca br. NSZZ RI „Solidarność” przekazał do Ministerstwa Finansów opinię do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Biorąc pod uwagę liczne głosy ze strony środowiska rolniczego i samych plantatorów tytoniu oraz ich uzasadnione obawy odnośnie wpływu projektowanych przepisów na sektor produkcji tytoniu, NSZZ RI „Solidarność” ocenia negatywnie ww. projekt ustawy.

Nie negując konieczności uszczelnienia systemu podatkowego i likwidacją tzw. „szarej strefy” uważamy, że zaproponowane rozwiązania w znaczny i negatywny sposób wpłyną przede wszystkim na rolników i producentów tytoniu w Polsce, która plasuje się w czołówce europejskiej jeśli chodzi o produkcję surowca tytoniowego.

Ustawa nakłada szereg nowych obowiązków i obciążeń administracyjnych na rolników, konieczność rejestracji, a także skomplikowany i czasochłonny system raportowania oraz monitorowania plantacji i zbytu surowca tytoniowego, obligatoryjny termin zbycia surowca  z ewentualną koniecznością utylizacji oraz zdaniem rolników zbyt wysoki poziom zabezpieczenia ryczałtowego oraz warunki jego składania, mogą doprowadzić do dalszego i tym razem drastycznego spadku skali uprawy tytoniu, a tym samym do bankructwa wielu wielopokoleniowych gospodarstw rodzinnych, utrzymujących się głównie z produkcji surowca tytoniowego a tym samym także do uszczuplenia dochodów budżetu państwa z podatku akcyzowego i rozwoju szarej strefy.

Zdaniem NSZZ RI „Solidarność” projektowane przepisy mogą paradoksalnie wpłynąć na osiągniecie efektu odwrotnego do zamierzonego w uzasadnieniu ustawy.

Wskazując na powyższe zagrożenia podyktowane głębokimi obawami środowiska rolniczego wnosimy o ponowną dogłębną analizę przedmiotowego projektu ustawy i wprowadzenie rozwiązań, które nie pogorszą pozycji rolników- producentów surowca tytoniowego.

Szczegółowe uwagi do przedmiotowego projektu będziemy przedkładać na kolejnych etapach prac legislacyjnych.

Poprzedni artykułOświadczenie poselskie Przewodniczącej NSZZ RI „Solidarność” Teresy Hałas
Następny artykułNSZZ RI „Solidarność” ws. działań w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF)
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj