Strona główna Aktualności Pismo Przewodniczącej Teresy Hałas do Prezydenta RP w sprawie podpisania ustawy o...

Pismo Przewodniczącej Teresy Hałas do Prezydenta RP w sprawie podpisania ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników wprowadzającej nową kategorię umowy przy zbiorach

W dniu 25 kwietnia 2018 roku, Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” zwróciła się  do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o jak najszybsze podpisanie nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz zmianie niektórych innych ustaw, uchwalonej w dniu 13 kwietnia 2018 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ze względu na rozpoczynający się niebawem sezon zbiorów m.in. truskawek.

Przypomnijmy, iż za sprawą  starań NSZZ RI “Solidarność” wspieranych przez przedstawicieli środowisk sadowniczych i ogrodniczych, do obiegu prawnego wejdzie całkowicie nowy i bardzo korzystny dla rolników typ “Umowy o pomocy przy zbiorach”. Nowy rodzaj umowy będzie bardzo atrakcyjny dla większości rolników zatrudniających pracowników przy pracach sezonowych. “Solidarność” Rolników Indywidualnych w pracach dotyczących między innymi nowej umowy  i nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu rolników uczestniczyła od marca 2017 roku. W tym czasie przedstawiciele Związku uczestniczyli konsultowali nowe korzystne dla rolnictwa uzgodnienia z przedstawicielami Ministerstwa Pracy, Ministerstwa Rolnictwa, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Sprawiedliwości, przedstawicielami KRUS i ZUS. W finalnej fazie NSZZ RI “Solidarność” w celu udostępnienia umowy dla szerokiego kręgu rolników (m.in. plantatorów chmielu, tytoniu i roślin zielarskich, a nie tylko dla sadowników i ogrodników, jak przewidywał pierwotny projekt), podjęła rozmowy bezpośrednio z Panem Premierem Mateuszem Morawieckim oraz Panem Ministrem Jackiem Sasinem. Konsultacje NSZZ RI “Solidarność” z Panem Premierem okazały się kluczowe dla możliwości wdrożenia do polskiego porządku prawnego tej bardzo korzystnej dla rolników umowy.

„Ustawa wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej o pomocy przy zbiorach, jak również wprowadza odpowiednie zmiany w ubezpieczeniu zdrowotnym i podatku dochodowym od osób fizycznych, które będą się odnosić do pomocników rolnika. Ustawa ta zabezpiecza społecznie osoby pracujące dorywczo w rolnictwie poprzez oskładkowanie w zakresie chorobowym, wypadkowym i macierzyńskim oraz nie nakłada na rolników nadmiernych zobowiązań finansowych  z tego tytułu, co jest rozwiązaniem kompromisowym dla obu stron. Zawarte w ustawie rozwiązania wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rolników korzystających ze wsparcia innych osób przy zbiorach chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich, a zbliżający się lada chwila sezon zbiorów sprawia że rolnicy oczekują na szybkie podpisanie ustawy. W związku z powyższym zwracam się do Pana Prezydenta jak na wstępie o jak najszybsze podpisanie ustawy z dnia 13 kwietnia 2018 roku o zmianie ustawy o ubezpieczaniu społecznych rolników oraz niektórych innych ustaw” – napisała w piśmie do prezydenta Andrzeja Dudy Przewodnicząca Teresa Hałas.

Poprzedni artykułOświadczenie poselskie Przewodniczącej NSZZ RI „Solidarność” poseł Teresy Hałas w sprawie uchwalonej nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników
Następny artykułKomunikat NSZZ RI „Solidarność” w sprawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników