Strona główna Aktualności Pismo NSZZ RI „Solidarność” ws. wystąpienia wirusa SARS-COV-2 na fermie norek

Pismo NSZZ RI „Solidarność” ws. wystąpienia wirusa SARS-COV-2 na fermie norek

632
0

W związku z wystąpieniem w Polsce pierwszych przypadków wirusa SARS-COV-2 na fermie norek, Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” wystąpiła z pismem do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego o jak najszybsze wdrożenie przepisów umożliwiających pomoc dla hodowców zwierząt futerkowych, którzy są zmuszeni do likwidacji swojej hodowli bez szansy na rekompensatę za wybite w związku z epidemią COVID-19 norki.

Niezbędne jest wprowadzenie zmian w przepisach aby hodowcy zwierząt futerkowych w przypadku wykrycia SARS-COV-2 u norek mogli uzyskać odszkodowania za likwidację chorych zwierząt. Właściciele fermy, którzy ponieśli lub poniosą z tego tytułu straty, nie mogą pozostać bez pomocy państwa. W związku z tym wnioskujemy o wypłacenie odszkodowań za poniesione straty dla hodowców norek w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, tak jak miało to miejsce w przypadku innych branż.

Ponadto ferma zwierząt futerkowych w woj. pomorskim, pow. kartuski, na której wykryto obecność wirusa SARS-COV-2, liczy około 5800 norek, a żyjące tam zwierzęta są stadem reprodukcyjnym, likwidacja całego stada oznacza zatem utratę cennego materiału genetycznego. Dlatego też uważamy, iż udzielenie pomocy w tej sytuacji jest niezbędne. Wysokość rekompensat powinna uwzględniać wartość materiału genetycznego.

Pismo NSZZ RI „Solidarność” z dnia 04.02.2021 ws. odszkodowań dla hodowców norek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here