17 lipca br. Copa i Cogeca przesłały pismo do komisarza europejskiego Phila Hogana, w którym wzywają do podjęcia pilnych działań, żeby złagodzić poważne skutki rosyjskiego kryzysu dla sektora wieprzowiny UE. W piśmie organizacje zaapelowały o podjęcie wszelkich dostępnych działań w celu przywrócenia eksportu wieprzowiny oraz o wprowadzenie możliwych mechanizmów, które pozwolą na zrekompensowanie producentom trzody chlewnej utraconych korzyści.
Przewodniczący Copa Albert Jan Maat podkreślił: „Sytuacja jest niezmiernie trudna na unijnym rynku wieprzowiny, m. in. ze względu na restrykcje nałożone przez Moskwę w styczniu 2014 r. Rosja zakazała wtedy importu prawie wszystkich świń i produktów wieprzowych (96%) z całej UE, w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń w Polsce i krajach bałtyckich (zakaz umotywowany kwestiami sanitarnymi i fitosanitarnymi, SPS). W sierpniu tego samego roku rosyjskie władze nałożyły nowe ograniczenia na import w wyniku sporu politycznego między UE i Rosją, które zostały przedłużone do 2016 r. (…) Mimo uruchomienia systemu prywatnego przechowywania, ceny utrzymują się na krytycznie niskim poziomie, co w znacznym stopniu wpływa na marże producentów i trwałość gospodarstw. Sytuacja na rynku mięsa wieprzowego jest nie do zniesienia. Niektórzy musieli zarzucić działalność, co jest szczególnie niepokojące, ponieważ popyt ma rosnąć w perspektywie długoterminowej. Komisja jest odpowiedzialna za sytuację i to ona musi podjąć natychmiastowe działania”.
W piśmie Copa-Cogeca nawołują również do „skierowania środków do najbardziej dotkniętych regionów (poprzez np. ograniczenia handlu, zakłamanie się cen itd.), w tym w szczególności do Polski i do regionu Morza Bałtyckiego. Ci producenci zmagają się z poważnymi trudnościami, przez co niektórzy byli zmuszeni do zarzucenia działalności.”