Strona główna Nowości Nowości Pieniądze dla młodych rolników

Pieniądze dla młodych rolników

619
0

W tym roku młodzi gospodarze rozpoczynającymi prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego będą po raz ostatni mogli ramach działania ,,Ułatwianie startu młodych rolnikom skorzystać z premii w wysokości 100 tys. zł na rozwój gospodarstwa. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa planuje rozpocząć nabór wniosków w czerwcu 2014 roku. Obowiązywać będą już nowe zasady opracowane przez resort rolnictwa.

Poniżej przedstawiony najważniejsze zmiany wprowadzone w opracowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania UŁATWIANIE STARTU MŁODYM ROLNIKOM, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
– Wejście w życie projektu to następny dzień po jego opublikowaniu.
– Podwyższenie kwoty premii z 75 tys. zł do 100 tys. zł.
– Wprowadzenie bardziej elastycznego podejścia do opóźnień w realizacji zobowiązań związanych z uzupełnieniem wykształcenia i wydłużenie tego terminu w przypadku wystąpienia „siły wyższej” do 3 lat i 9 miesięcy. „Siła wyższa” to: niezależne od beneficjenta okoliczności wynikające z cyklu nauczania w danej szkole lub termin egzaminu zawodowego, powodujące że beneficjent nie spełnił tego wymogu (w planowanym terminie – 3 lat od doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy), jeśli podjął naukę w możliwie najkrótszym terminie i kontynuował ją bez przerw i opóźnień nie spowodowanych przez niego a uzupełnienie wykształcenia nastąpi w ciągu 9 miesięcy od upływu obowiązującego terminu – 3 lat. W przypadku wydanych już decyzji o zwrocie pomocy, ARiMR w ciągu 30 dni od wejścia w życie rozporządzenia powiadomi stosownym pismem o możliwości uchylenia tej decyzji jeśli w ciągu 10 dni od dnia otrzymania tego pisma beneficjenci wystąpią pisemnie do ARiMR z wyjaśnieniami, popartymi stosownymi dokumentami o wystąpieniu „siły wyższej”.
– Zmniejszenie sankcji za niespełnienie niektórych zobowiązań jak: dokonywanie zmian w strukturze produkcji bez zgody ARiMR powyżej 30 punktów procentowych (sankcja obniżona ze 100% do 3%).
– Wprowadzenie minimalnej liczby punktów, która kwalifikuje wnioskodawcę do dalszego postępowania, tj. min. 7 pkt.
Nabór wniosków w 2014 r. – ranking krajowy oparty będzie o uzyskane punkty przyznane każdemu złożonemu wnioskowi.
Punkty, jakie można uzyskać, maksymalnie: wykształcenie rolnicze – 5 (wyższe rolnicze),powierzchnia przejmowanego/posiadanego gospodarstwa – 16 (powyżej dwukrotności średniej krajowej lub średniej wojewódzkiej), bezrobocie w powiecie na terenie którego położona jest gmina w której położone jest gospodarstwo młodego rolnika – 5 (bezrobocie najwyższe w województwie).

Poprzedni artykułRuszyła nowa runda rozmów w sprawie KSC
Następny artykułWnioski o rekompensaty dla producentów wieprzowiny
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj