Tegoroczne uzupełniające płatności obszarowe będą przesunięte na rok 2014.
A jednak zapowiadane ograniczenia budżetu to nie wszystko.
Podczas debaty nad zmianami budżetu państwa na 2013 okazało się, że zmian jest więcej.
Poseł Jan Krzysztof Ardanowski powiedział:
– Przedstawiciel ministerstwa rolnictwa solennie zapewniał, że wystarczą oszczędności na zmianie redyskonta weksli i środki ze sprzedaży ziemi przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Z trudem, ale te zmiany mogłyby być przyjęte, choć nie uważam, żeby ziemia państwowa miała być wykorzystywana do łatania dziury budżetowej wywołanej nieudolnością koalicji Platformy i PSL. Jednak to, co ujrzeliśmy w zaproponowanych zmianach budżetowych, przeraziło nas. Przypomnę, ministerstwo rolnictwa zapowiedziało między innymi przesunięcie wypłaty uzupełniających płatności obszarowych na rok 2014, przy drastycznym spadku dochodów rolników spowodowanych załamaniem cen rzepaku i zbóż; zabranie środków z ubezpieczeń upraw i zwierząt; zabranie z budżetów wojewodów środków przeznaczonych na meliorację; zmniejszenie środków na doradztwo rolnicze i zabranie środków na ochronę Polski przed chorobami zakaźnymi zwierząt. To jest szczególnie niebezpieczne w kontekście realnego zagrożenia z Białorusi afrykańskim pomorem świń. Dlatego zadaję pytanie panu ministrowi rolnictwa: Jak pan chce prowadzić aktywną politykę rolną wobec obszarów wiejskich, godząc się na tak drastyczne rozmontowanie, zniszczenie systemu wsparcia finansowego rolnictwa?
Piotr Polak pytał:
– Już wiemy, że w tym roku polskim rolnikom nie będą wypłacane uzupełniające płatności obszarowe, będą przesunięte na rok 2014. Co z podstawowymi płatnościami obszarowymi dla polskich rolników? Czy będą wypłacane w tym roku, czy również będą przesunięte na rok przyszły? Są to środki, przypomnę, unijne.
Wiceminister Kazimierz Plocke potwierdził:
– Informuję pana posła, że płatności uzupełniające będą wypłacane od 1 stycznia 2014 r. Na ten cel w budżecie zarezerwowano 1850 mln zł. Natomiast jednolita płatność obszarowa będzie realizowana od 1 grudnia 2013 r. i będzie wypłacana w pełnej wysokości, co wynika z przepisów prawa.
W tym roku UE umożliwiła wcześniejszą wypłatę dopłat.
Wielokrotnie informowaliśmy o próbach zaliczkowego wypłacania dopłat w Polsce.
Źródło : Farmer.pl