KOMITETY COPA-COGECA Z ZADOWOLENIEM PRZYJĘŁY KOMPROMIS W SPRAWIE ZASAD OZNAKOWANIA ŻYWNOŚCI W UE
Komitety Copa-Cogeca poparły przyjęcie przez Parlament Europejski w dniu dzisiejszym porozumienia w sprawie zasad oznakowania żywności, w którym znalazły się odpowiedzi na część naszych największych obaw. Nowe przepisy mają na celu zapewnienie konsumentom bardziej przejrzystych i kompletnych zasad oznakowania żywności. Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca powiedział: „ Jest to ważny krok w kierunku dalszej harmonizacji zasad informowania o wartościach odżywczych. Cieszę się, że posłowie do Parlamentu Europejskiego, Ministrowie UE i Komisja Europejska doszli do porozumienia w sprawie brzmienia tekstu, co pozwoli na wprowadzanie nowych zasad w odpowiednim czasie.
Jestem szczególnie zadowolony z faktu, iż porozumienie uznaje nadrzędny charakter podawania wartości odżywczej w 100 gramach lub 100 mililitrach danego produktu”. „Cieszę się również, że posłowie do Parlamentu Europejskiego potwierdzili, iż napoje alkoholowe będą zwolnione z zasad podawania wartości odżywczej oraz listy składników. Niemniej jednak, w ciągu 3 lat Komisja przedstawi raport analizujący możliwość rozszerzenia tych zasad na napoje alkoholowe i będzie czuwała nad tym, by wzięto pod uwagę specyficzne cechy wina”. Poza tym, Komitety Copa-Cogeca przyznają, że propozycja ma na celu dalsze uporządkowanie zasad oznaczania pochodzenia produktu. Szczególnie należy pamiętać o tym, że w przypadkach, w których oznacza sie pochodzenie produktu spożywczego i gdzie nie jest ono takie same, jak składników podstawowych, pochodzenie wspomnianych składników podstawowych również powinno być oznaczone. Komitety Copa-Cogeca są zgodne co do tego, ze powinno się rozważyć nowe instrumenty regulacji w tym obszarze, przy uwzględnieniu zarówno związanych z nimi kosztów jak i korzyści, które zostaną wskazane w raporcie oceny skutków. Chcielibyśmy również, aby różnica między „miejscem produkcji” a „miejscem pochodzenia” została rozpatrzona przy tej okazji”.
Dodał: „Z zadowoleniem przyjmuję fakt, iż Ministrowie ustalili (jako ogólną zasadę), że najmniejsza czcionka może mieć wielkość 1,2 mm, a nie 3 mm, jak proponowano pierwotnie. Poza tym, cieszymy się iż UE zamierza ustalić zasady czytelności etykiet, ponieważ jesteśmy przekonani, że inne kryteria, takie jak kontrast, w większym stopniu mogą się do niej przyczynić. Mamy nadzieję, że będziemy proszeni o przedstawianie opinii w czasie procedury konsultacyjnej. Jestem również zadowolony, iż nowe zasady zagwarantują umieszczanie z przodu opakowania informacji o tym, iż dany produkt stanowi imitację”