Strona główna Aktualności Otwarcie wystawy „Strajki ustrzycko-rzeszowskie” z okazji 35. rocznicy NSZZ RI „Solidarność” w...

Otwarcie wystawy „Strajki ustrzycko-rzeszowskie” z okazji 35. rocznicy NSZZ RI „Solidarność” w Senacie

Otwarcie wystawy „Strajki ustrzycko-rzeszowskie” z okazji 35. rocznicy NSZZ RI

12 maja 2016 roku – dokładnie w dniu 35 rocznicy rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” z inicjatywy Przewodniczącego Związku Jerzego Chróścikowskiego, w Senacie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Strajki ustrzycko-rzeszowskie”.

Wystawę otworzył wicemarszałek Grzegorz Czelej. Na otwarciu obecni byli członkowie władz Związku, parlamentarzyści związani z działalnością rolniczą, przedstawiciele Związku z różnych województw oraz pracownicy Biura Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”. Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Senat na dzisiejszym posiedzeniu przyjął okolicznościową uchwałę w sprawie 35. rocznicy rejestracji Niezależnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”

Na wystawie zaprezentowano dokumenty, fotografie, wycinki prasowe i  plakaty, obrazujące politykę rolną PRL przed 1980 r., początki opozycji chłopskiej pod koniec lat 70. oraz powstanie pierwszych struktur związkowych chłopskiej „Solidarności” późnym latem i jesienią 1980 r., a także strajki w Ustrzykach Dolnych i Rzeszowie w latach 1980–1981. Wystawę zamyka część poświęcona utworzeniu NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz okolicznościom, które doprowadziły do jego legalizacji.

foto: Kancelaria Senatu

Otwarcie wystawy „Strajki ustrzycko-rzeszowskie” z okazji 35. rocznicy NSZZ RI "Solidarność" w SenacieOtwarcie wystawy „Strajki ustrzycko-rzeszowskie” z okazji 35. rocznicy NSZZ RI "Solidarność" w Senacie Otwarcie wystawy „Strajki ustrzycko-rzeszowskie” z okazji 35. rocznicy NSZZ RI "Solidarność" w Senacie Otwarcie wystawy „Strajki ustrzycko-rzeszowskie” z okazji 35. rocznicy NSZZ RI "Solidarność" w Senacie Otwarcie wystawy „Strajki ustrzycko-rzeszowskie” z okazji 35. rocznicy NSZZ RI "Solidarność" w Senacie Otwarcie wystawy „Strajki ustrzycko-rzeszowskie” z okazji 35. rocznicy NSZZ RI "Solidarność" w Senacie Otwarcie wystawy „Strajki ustrzycko-rzeszowskie” z okazji 35. rocznicy NSZZ RI "Solidarność" w Senacie Otwarcie wystawy „Strajki ustrzycko-rzeszowskie” z okazji 35. rocznicy NSZZ RI "Solidarność" w Senacie

Poprzedni artykułUCHWAŁA SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 12 maja 2016 r. w 35. rocznicę rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”
Następny artykułWystąpienie z okazji 35. rocznicy rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”