Strona główna Aktualności Oświadczenie poselskie Przewodniczącej NSZZ RI „Solidarność” Teresy Hałas

Oświadczenie poselskie Przewodniczącej NSZZ RI „Solidarność” Teresy Hałas

714
0

W dniu 7 czerwca br. Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas wygłosiła w Sejmie oświadczenie poselskie dotyczące zwiększeniu bezcłowych kontyngentów na artykuły rolne z Ukrainy. Przewodnicząca Związku W swoim oświadczeniu wyraźnie podkreśliła, że jest to bardzo niekorzystne z punktu widzenia polskiego rolnictwa.

„Faktem też jest, że Unia Europejska wspiera Ukrainę kosztem polskiego rolnictwa, a Parlament Europejski zgodził się na nowe preferencje handlowe dla Ukrainy, wyłączając z nich jedynie pszenicę, pomidory przetworzone i mocznik. Ale to wcale nie oznacza, że w końcowym rezultacie tak będzie. Państwa Unii Europejskiej uzgodniły swoje co prawda wstępne stanowisko w sprawie preferencji dla Ukrainy, nie uwzględniając ani jednego polskiego postulatu. Czy zatem dla polskich rolników szykuje się prawdziwa katastrofa? Na bezcłowym kontyngencie zbóż i rzepaku polscy rolnicy tracą już na podstawie wcześniejszych unijnych umów z Ukrainą, a dodatkowo sytuację komplikuje fakt rosyjskiego embarga i nieuczciwego podejścia do powyższego przez niektóre państwa unijne (…) Jedno jest pewne: najwięcej i jako pierwsi stracą polscy rolnicy, szczególnie ci ze wschodniej części kraju. Zostanie zachwiana konkurencyjność względem producentów z bogatszych państw unii, choć i tak skala rozbieżności w przyznawanych dopłatach jest istotną niesprawiedliwością. Destabilizująca rynki w krajach sąsiadujących z Ukrainą pomoc ze strony Unii Europejskiej dla Ukrainy jest zgubną perspektywą, a szanse na zmianę stanowiska są niewielkie”.

Zachęcamy do wysłuchania całości oświadczenia

https://www.youtube.com/watch?v=eFrg0gUwD4g

Artykuł dotyczący ww. oświadczenia możemy przeczytać również na portalu www.farmer.pl

Link do artykułu: http://www.farmer.pl/finanse/blisko-ukrainska-katastrofa-dla-polskich-rolnikow,71898.html

Poprzedni artykułZmarł Jerzy Dęga
Następny artykułPismo ws. projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj