Strona główna Aktualności Opinia NSZZ RI ,,Solidarność’’ w sprawie projektu rozporządzenia MRiRW dotyczącego działania ,,Program...

Opinia NSZZ RI ,,Solidarność’’ w sprawie projektu rozporządzenia MRiRW dotyczącego działania ,,Program rolnośrodowiskowy’’

574
0

22 stycznia br. NSZZ RI ,,Solidarność’’ skierowało pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące projektu rozporządzenia MRiRW zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania ,,Program rolnośrodowiskowy’’ objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

NSZZ RI ,,Solidarność’’ negatywnie ocenia ww. projekt rozporządzenia, który uderza w rodzimych producentów owoców ekologicznych, pozbawiając ich możliwości otrzymywania wsparcia do upraw ekologicznych roślin sadowniczych. Nasz zdecydowany sprzeciw wzbudza wprowadzenie zapisów, które poprzez ograniczenie pakietu rolnictwo ekologiczne eliminują ze wsparcia wspomniane ekologiczne rośliny sadownicze, a tym samym czynią polskich producentów niekonkurencyjnymi w Europie, ponieważ nasz rodzimy niedotowany produkt będzie relatywnie droższy, a tym samym niekonkurencyjny wobec producentów z państw, które wspierają ten rodzaj produkcji.

Takie działania Rządu RP mogą przyczynić się do bankructwa wielu gospodarstw ekologicznych, które korzystając z kredytów zainwestowały w rozwój produkcji ekologicznej. Doprowadzi to do zahamowania rozwijającego się przetwórstwa owoców ekologicznych oraz do zmniejszenia zatrudnienia bądź trudności w funkcjonowaniu firm zajmujących się przetwórstwem i eksportem owoców ekologicznych.

W celu zapewnienia właściwego poziomu wsparcia finansowego producentom ekologicznych roślin sadowniczych, a także właściwego poziomu wsparcia i funkcjonowania innym producentom ekologicznym, w projekcie należy: usunąć zapisy ograniczające do uprawy truskawek i malin oraz eliminujące możliwość zamiany upraw na działkach rolnych; usunąć wycofanie dopłaty dla obecnie istniejących jak i nowozakładanych plantacji ekologicznych upraw sadowniczych; zmniejszenie powiązania płatności do trwałych użytków zielonych poprzez zmianę współczynnika 0,5 DJP/ha na 0,2 DPJ/ha, m.in. ze względu na zróżnicowane warunki glebowe, w jakich funkcjonują poszczególne gospodarstwa ekologiczne.

NSZZ RI ,,Solidarność’’ wnosi o przeprowadzenie rzeczowych i obiektywnych konsultacji społecznych z uwzględnieniem realnych ram czasowych i wszystkich zainteresowanych stron.

Poprzedni artykułZnów protestujemy w Szczecinie
Następny artykułWieczny odpoczynek racz dać Jej Panie… śp. Jadwiga Kaczyńska
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj