Strona główna Aktualności Ogólnopolskie obchody 145. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Witos wciąż inspiruje

Wincenty Witos, którego idee są ponadczasowe wciąż jest inspirujący – mówiono podczas uroczystych obchodów 145. rocznicy urodzin tego wybitnego męża stanu i przywódcy chłopskiego, zorganizowanych w Wierzchosławicach przez NSZZ RI „Solidarność” we współpracy z Samorządem Powiatu Tarnowskiego. Premier Mateusz Morawiecki określił byłego trzykrotnego premiera RP ojcem pojednania narodowego, tak bardzo naszej Ojczyźnie dzisiaj potrzebnego.

Podobnie jak w latach poprzednich wierzchosławickie obchody urodzin Witosa rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny oraz rolników. Odprawił ją Biskup Tarnowski ks. dr Andrzej Jeż w asyście innych księży z diecezji tarnowskiej.

W homilii ks. biskup powiedział, że Wincenty Witos, który w swej prostocie został wyniesiony na szczyty władzy, zawsze pozostawał sobą, rolnikiem. Jednocześnie eksponował idee, które są ponadczasowe, ważne i istotne. Stąd jego wielkość.

Cały czas pozostaje inspirujący – mówił duszpasterz. – Politykę postrzegał jako sztukę godzenia sprzecznych interesów. Dla polskiej racji stanu porzucał interes partyjny i własny. Obchodząc 145. rocznicę urodzin tego wielkiego Polaka, wspominając jego osobę i dzieło, powinniśmy zaczerpnąć coś z konkretności i realizmu, z jakimi służył Ojczyźnie.

Przed Grobem Witosa na Cmentarzu Parafialnym w Wierzchosławicach wieńce i wiązanki kwiatów złożyli m.in. Premier Mateusz Morawicki, przedstawiciele rolniczej „Solidarności”, władz samorządowych, organizacji społecznych oraz parlamentarzyści.

W konferencji naukowej w Centrum Kultury Wsi Polskiej oprócz głównego Gościa – Pana Premiera Mateusza Morawieckiego uczestniczyli również m.in. Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, Szef Gabinetu Politycznego Premiera RP Marek Suski, Wiceminister Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, a Prezydenta RP Andrzeja Dudę reprezentowała dr Barbara Fedyszak – Radziejowska.

Przewodnicząca ogólnopolskich struktur rolniczej „Solidarności” Pani Poseł Teresa Hałas zapewniła, że idee Witosa przyświecają również Związkowi, którym kieruje. – Mamy jak nikt inny prawo do jego dziejowej spuścizny – przekonywała. – Uczestniczymy w obchodach rocznicowych w rodzinnej wsi Witosa od czasu rejestracji Związku w 1981 roku.

cof

Apelowała do władz rządowych, aby gospodarstwa rodzinne były obejmowane szczególną ochroną, bo one wciąż są fundamentem polskiej wsi. – Zawsze jako niezależna organizacja stawialiśmy na gospodarstwa rodzinne, ochronę chłopskiej własności i prawo do dziedziczenia – podkreślała. – Polska żywność to światowa marka, to coś z czym możemy konkurować na innych rynkach, to wielka część polskiej gospodarki.

Premier Mateusz Morawiecki również odwoływał się do dziedzictwa Witosa i przytaczał jego słowa, że „nie ma sprawy ważniejszej niż Polska”. Stwierdził, że ten wielki Polak chciałby nam zapewne dziś powiedzieć, że choć jesteśmy z różnych stron, mamy różne zainteresowania, to powinniśmy mieć jeden cel – żyć i pracować dla Polski.

burst

Witos powinien być naszym wspaniałym przewodnikiem – mówił. – Był ojcem pojednania. Pokazywał nam jak do tego pojednania doprowadzić, jak doprowadzić do niego we wsi, w której mieszkał i żył, w gminie, ale również w całym państwie, w całej ówczesnej Rzeczpospolitej. Przywołuję tę jego wartość, bo dzisiaj potrzebujemy narodowego pojednania i zgody.

Premier przytoczył też słowa Jana Pawła II, które padły w Gdańsku ponad 30 lat temu: „mniej walki, więcej solidarności”.

– Walka nie może być ważniejsza od solidarności. Tak mówił nasz Papież. Nauczmy się rozmawiać językiem godnym debaty publicznej i szanujmy się, bo szanując siebie szanujemy Polskę – apelował szef rządu.

Odczytane zostały okolicznościowe listy nadesłane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Wykład „Wincenty Witos jako Ojciec Niepodległości” wygłosił prof. dr hab. Włodzimierz Bernacki, Poseł na Sejm RP. Odbyła się promocja sześciu albumów poświęconych Ojcom Niepodległości, w tym Witosowi, wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej.

Podczas uroczystości Pan Premier Mateusz Morawiecki odwiedził stoisko z ekologiczną żywnością  zorganizowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Zakliczyn wspólnie z Urzędem Miejskim w Zakliczynie i Starostwem Powiatowym w Tarnowie.

Rafał Kubisztal

Poprzedni artykułPosiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 9 stycznia 2019 roku
Następny artykułPosiedzenie grupy zadaniowej Copa-Cogeca ds. Brexitu 16.01.2019