Strona główna Aktualności Ogólnopolskie Obchody 141. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

W dniu 18 stycznia 2015 roku w Wierzchosławicach  k. Tarnowa – rodzinnej miejscowości Wincentego Witosa, z udziałem m.in. kandydata na Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz parlamentarzystów Parlamentu Europejskiego i krajowego,  NSZZ RI „Solidarność” zorganizował uroczystości 141. rocznicy urodzin  tego wielkiego działacza ruchu ludowego i trzykrotnego premiera.  Gospodarzami uroczystości byli: Przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Jerzy Chróścikowski oraz Przewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Wojciech Włodarczyk.

Oprócz Andrzeja Dudy, wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. : Poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Wojciechowski, Przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa  i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, Parlamentarzyści, samorządowcy oraz delegacje Związku z pocztami sztandarowymi oraz Związkowy z terenu całego kraju.

Uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej w intencji rolników przewodniczył biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Stanisław Salaterski wraz z diecezjalnymi duszpasterzami rolników.

Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości złożyli wieńce na grobie Wincentego Witosa na cmentarzu parafialnym w Wierzchosławicach. Następnie w Centrum Kultury Wsi Polskiej im. Wincentego Witosa odbyła się konferencja poświęcona Witosowi oraz aktualnym problemom w rolnictwie.

“Będę uosabiał, jeżeli Polacy mnie wybiorą, nową prezydenturę. To będzie znów prezydentura ukierunkowana na sprawy społeczne. Prezydentura, która będzie kontynuowała wizję polityczną mojego prezydenta i prezydenta, który był wielkim orędownikiem polskich rolników i tych, którzy często zostali pokrzywdzeni, prezydenta RP, prof. Lecha Kaczyńskiego” – powiedział Andrzej Duda, przemawiając do zgromadzonych w Centrum uczestników uroczystości.

O braku dialogu rządu ze środowiskiem rolniczym oraz braku skutecznych działań rządu w kierunku wyrównania konkurencji polskim rolnikom mówił Przewodniczący Jerzy Chróścikowski. Podkreślali to także w sowich wystąpienia europoseł Janusz wojciechowski, senator Bogdan Pęk oraz poseł Krzysztof Jurgiel, który przedstawił Program Rolny Prawa  i Sprawiedliwości.

Patronat honorowy nad uroczystościami objęli ks. biskup Andrzej Jeż – ordynariusz diecezji tarnowskiej i Prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Patronat medialny nad uroczystościami objęła Telewizja Trwam. Szersza relacja z uroczystości w najbliższym wydaniu miesięcznika rolniczego „Nasza Ziemia”.

Zobacz fotogalerię z uroczystości

Poprzedni artykułOgólnopolskie Obchody 141.rocznicy urodzin Wincentego Witosa – fotogaleria
Następny artykułKomunikat z Posiedzenia Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 23 stycznia 2015 roku. Protesty rolnicze w poszczególnych województwach!