Strona główna Nowości Nowości Odszkodowania dla producentów warzyw

Odszkodowania dla producentów warzyw

649
0

Polska chce 46 mln euro na rekompensaty dla producentów warzyw

Agencja Rynku Rolnego zmieniła wniosek w sprawie wysokości rekompensat za straty poniesione przez polskich rolników w wyniku wystąpienia fali zakażeń wywołanych bakterią e-coli. Obecnie Polska stara się o 46 mln euro. Wcześniej Polska wnioskowała do Komisji Europejskiej o ok. 81 mln euro na odszkodowania dla rolników. Taki wniosek ARR musiała złożyć do 18 lipca. Do KE wpłynęły wnioski z 22 państw. O odszkodowania nie starają się: Malta, Cypr, Finlandia, Luksemburg i Litwa. Wnioski w sprawie rekompensat mają być rozpatrzone w KE w najbliższy czwartek. Jak dowiedziała się PAP, decyzja w odniesieniu do zmienionego polskiego wniosku w sprawie wsparcia sektora warzyw będzie prawdopodobnie pozytywna. Jak wyjaśniła PAP rzeczniczka ARR Iwona Ciechan, wysokość rekompensat została wyliczona w oparciu o maksymalne stawki, jakie KE określiła w rozporządzeniu. Ponieważ zapotrzebowanie zgłoszone przez kraje Wspólnoty było znacznie większe niż kwota, jaką przewidziała na ten cel KE, zalecono, by kraje skorygowały wnioski. Komisja chce wydać na odszkodowania dla rolników 210 mln euro.
Rekompensaty mają pokrywać ok. 50 proc. średniej ceny z czerwca produktów rolnych, które zostały wycofane z rynku w związku z epidemią EHEC. Odszkodowania mają dotyczyć pomidorów, ogórków, sałat, cukinii i papryk. 210 mln euro ma pozwolić na wypłatę odszkodowań za tzw. wycofanie (nieprzeznaczanie do sprzedaży) lub niezbieranie (zebranie warzyw zanim dojrzeją) w okresie od 26 maja do końca czerwca.
O pomoc w Polsce ubiega się ponad 4,7 tys. producentów warzyw. Oszacowano, że straty dotyczą upraw zajmujących ponad 2 tys. hektarów. Głównie są to ogórki i pomidory.
Pieniądze za straty mają być wypłacane przez odpowiednie krajowe agencje płatnicze organizacjom producenckim lub indywidualnym producentom warzyw. W Polsce będzie je wypłacać ARR do 15 października br.

PAP

Poprzedni artykułKoniec epidemii
Następny artykułDożynki Jasnogórskie
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj