Strona główna Copa-Cogeca Odstępstwa od warunkowości WPR – Decyzja podjęta na czas daje rolnikom niezbędną...

Odstępstwa od warunkowości WPR – Decyzja podjęta na czas daje rolnikom niezbędną jasność sytuacji, jednak nie zapewnia wystarczających narzędzi

1001
0

Odstępstwa od warunkowości WPR – Decyzja podjęta na czas daje rolnikom niezbędną jasność sytuacji, jednak nie zapewnia wystarczających narzędzi oraz zachęt.

Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują wniosek Komisji zapewniający pewne odstępstwa od zasad warunkowości w ramach WPR. Jednak poddają w wątpliwość skuteczność ich wkładu w łagodzenie niedoborów i zakłóceń spowodowanych przez wojnę w Ukrainę oraz zwracają uwagę na skomplikowane wdrożenie.

Szybkość podjęcia decyzji jest z pewnością mile widziana, jako że rolnicy i ich spółdzielnie rolne pilnie potrzebowali pewności prawnej jeżeli chodzi o zasady, które mają obowiązywać od przyszłego roku.  Copa i Cogeca oczekują, że państwa członkowskie szybko poinformują służby Komisji na temat swoich wyborów odnośnie tej decyzji, a także że Komisja bez większych opóźnień przyjmie krajowe plany strategiczne WPR. Dzięki temu proces budowy przyszłej WPR zostanie ukończony na czas, tak aby sektor mógł poczynić niezbędne przygotowania.

Jeżeli chodzi o decyzję, przewodnicząca Copa, Christiane Lambert stwierdziła: „Fundamentalne znaczenie ma, aby europejscy rolnicy mogli zwiększyć produkcję i w ten sposób przyczynić się do łagodzenia presji na bezpieczeństwo żywnościowe, która jest spowodowana wojną w Ukrainę. Jednakże ograniczenia nałożone na uprawę kukurydzy, soi oraz zagajniki o krótkiej rotacji na gruntach ugorowanych nie mają sensu. Ponadto obawiam się, że wdrożenie tych odstępstw może stać się zbyt skomplikowane, co zniechęci rolników do ich wykorzystania.

Odnosząc się do obecnej sytuacji rynkowej, przewodniczący Cogeca, Ramon Amengol dodał: „Doceniamy chęć zapewnienia odstępstw przez Komisję, jednak niefortunnym jest, że nie biorą one pod uwagę obecnej sytuacji rynkowej oraz nie stanowią wystarczającej zachęty, aby rolnicy produkowali więcej zbóż i roślin oleistych w celu złagodzenia niedoborów wywołanych przez wojnę w Ukrainie.

Poprzedni artykułMagazyn Rolniczy Nasza Ziemia 07/2022
Następny artykułNSZZ RI „Solidarność” do Premiera Morawieckiego : nowelizacja ustawy o biopaliwach to cios w polskich producentów rzepaku
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj