We wtorek 21 grudnia 2021 r. w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie miała miejsce uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny, a po niej odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej w 40. rocznicę rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Tablica ta jest również pamiątką roku beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który wspierał zarówno robotników jak i rolników w działaniach związanych z utworzeniem niezależnego związku rolniczego. W uroczystościach uczestniczył Zastępca Przewodniczącej Związku, Senator Jerzy Chróścikowski oraz członek Prezydium NSZZ RI Solidarność Wojciech Włodarczyk.
W ten sposób oddano hołd nowemu błogosławionemu oraz upamiętniono wszystkie osoby tworzące struktury „Solidarności” rolniczej, a wśród nich śp. Stanisława Chrobaka oraz Władysława Żabińskiego a także wszystkich rolników ziemi zakliczyńskiej i tarnowskiej, którzy w okresie komunizmu walczyli o niepodległość.
Po zakończonej eucharystii na zewnątrz kościoła została odsłonięta tablica pamiątkowa, czego dokonali przedstawiciele rolniczej „Solidarności”, następnie proboszcz parafii i gwardian klasztoru o. Aril Krzywda poświęcił tablice, po czym miały miejsce wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości, a wśród nich Senator Jerzy Chróścikowski – Wiceprzewodniczący NSZZ RI Solidarność, Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz, Członek Prezydium NSZZ RI „Solidarność” Wojciech Włodarczyk – Wicestarosta Limanowski, Dyrektor Biura NSZZ RI Solidarność w Warszawie Grzegorz Cymiński, działacze opozycji antykomunistycznej: Jan Zelek, Anna Krakowska, Ryszard Zięcina, członkowie NSZZ RI Solidarność z całego regionu oraz Radny Powiatu Tarnowskiego Józef Gwiżdż i Radni Rady Miejskiej w Zakliczynie.
– To jest wielka walka o wolność i dzisiaj dziękuje tym, którzy chcą upamiętnić to miejsce tych spotkań, tego organizowania się tutaj czy to pana Stanisława Chrobaka, który jest wpisany, czy pana Żabińskiego i wielu innych, których dzisiaj nie wymieniamy – mówił Jerzy Chróścikowski, Senator RP, Przewodniczący Związku Rolników Indywidualnych „Solidarność”.
– Dziękowałem panu burmistrzowi, Dawidowi Chrobakowi, za to, że jest takim swoistym strażnikiem pamięci nie tylko z tego tytułu, że jego ojciec był mocno zaangażowany w działalność „Solidarności” Rolników Indywidualnych, ale czuje bardzo ten temat. Dzisiaj już jako przedstawiciel młodego pokolenia stara się przypominać i przekazywać następnym te ideały i te wartości, dzięki, którym dzisiaj mamy wolną Polskę – dodał Ryszard Pagacz, wicewojewoda małopolski.
– Gdyby nie prymas tysiąclecia solidarność rolnicza byłaby niezarejestrowana. Zawdzięczamy to prymasowi tysiąclecia, to on podnosił nas z wieloma biskupami na duchu, to on robił wszystko aby zjednoczyć związki chłopskie, organizacje w jedną solidarność. To było piękne, gdzie zbudowano tę jedność, zbudowano tę siłę. W ten sposób próbowaliśmy walczyć o ojczyznę przede wszystkim myśląc o wspólnym dobru – mówił Wojciech Włodarczyk, Przewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI Solidarność.
Miejsce umieszczenia tablicy jest nieprzypadkowe, ponieważ to właśnie w Klasztorze Franciszkanów w latach 1980 – 81 rolnicza „Solidarność” otrzymywała bardzo duże wsparcie, szczególnie z rąk śp. o. Emila Brzuszka, który został upamiętniony na tablicy. To tutaj spotykała się opozycja antykomunistyczna i tworzyły się struktury NSZZ RI Solidarność.
– W Zakliczynie, w latach 80., powstawały struktury solidarności rolniczej właśnie po to, aby przeciwstawić się ateistycznej, komunistycznej władzy tutaj, tutejsi działacze solidarności mieli odwagę wystąpienia przeciwko władzy komunistycznej. Stworzenie struktur solidarności na terenach wiejskich było bardzo utrudnione, dużo łatwiej tworzyło się solidarność robotniczą z uwagi na skupiska ludności na terenach miast i duże zakłady pracy – mówił Dawid Chrobak, burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn.
– Od kiedy tutaj przybyłem, towarzyszyła mi ta myśl, że tutaj w tym miejscu miała początki solidarność rolników indywidualnych i że tu w klasztorze bardzo zaangażowali się w prace z niezależnym związkiem zawodowym. Tak ta idea tego 40-lecia związku, sztandaru, który mają tutaj od początku też jakoś tak towarzyszyła i zrodziła się taka myśl, żeby to jeszcze mocniej utrwalić – mówił o. Ariel, gwardian klasztoru oo. Franciszkanów i proboszcz parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie, który celebrował mszę świętą w intencji Ojczyzny, a podczas homilii przypomniał znaczenie powstania rolniczej „Solidarności”.