Strona główna Aktualności Odpowiedź MRiRW na wniosek NSZZ RI „Solidarność” ws. odszkodowań dla hodowców norek...

Odpowiedź MRiRW na wniosek NSZZ RI „Solidarność” ws. odszkodowań dla hodowców norek w Związku z wystąpieniem wirusa SARS-COV-2

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzone są prace legislacyjne,  mające na celu stworzenie mechanizmów pomocy dla hodowców norek, których stada zostały zutylizowane w związku z wystąpieniem SARS-Cov-2  – poinformował sekretarz Stanu Ryszard Bartosik w odpowiedzi na wniosek skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego przez Przewodniczącą NSZZ RI „Solidarność” Teresę Hałas o jak najszybsze wdrożenie przepisów umożliwiających pomoc dla hodowców zwierząt futerkowych, którym zlikwidowano hodowle w związku z wystąpieniem korona wirusa u norek.

Odpowiedź MRiRW ws. odszkodowań dla hodowców norek

Przypomnijmy, że w dniu 4 lutego br. w związku z wystąpieniem w Polsce pierwszych przypadków wirusa SARS-COV-2 na fermie norek, Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” wystąpiła z pismem do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego o jak najszybsze wdrożenie przepisów umożliwiających pomoc dla hodowców zwierząt futerkowych, którzy są zmuszeni do likwidacji swojej hodowli bez szansy na rekompensatę za wybite w związku z epidemią COVID-19 norki.

W ww. piśmie Przewodnicząca Teresa Hałas podkreśliła, że niezbędne jest wprowadzenie zmian w przepisach aby hodowcy zwierząt futerkowych w przypadku wykrycia SARS-COV-2 u norek mogli uzyskać odszkodowania za likwidację chorych zwierząt. „Właściciele fermy, którzy ponieśli lub poniosą z tego tytułu straty, nie mogą pozostać bez pomocy państwa. W związku z tym wnioskujemy o wypłacenie odszkodowań za poniesione straty dla hodowców norek w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, tak jak miało to miejsce w przypadku innych branż” – podkreśliła w piśmie Przewodnicząca Związku.

Poprzedni artykułWnioski o rekompensaty za straty spowodowane klęskami żywiołowymi lub ASF od 11 marca
Następny artykułKonkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP