Strona główna Aktualności Odpowiedź Prezydenta RP na pismo o odrzucenie ustawy emerytalnej

Odpowiedź Prezydenta RP na pismo o odrzucenie ustawy emerytalnej

566
0

4 czerwca br. do biura Rady Krajowej NSZZ RI ,,Solidarność’’ wpłynęła pisemna odpowiedź Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego na pismo wystosowane przez Przewodniczącego NSZZ RI ,,Solidarność’’ Jerzego Chróścikowskiego odnośnie apelu o odrzucenie ustawy emerytalnej. W liście do prezydenta wyrażono głęboki i zdecydowany sprzeciw z faktu wprowadzenia niekorzystnych rozwiązań beż żadnych konsultacji społecznych. Wyraźnie podkreślono również konsekwencje wobec rolników, które będą widoczne po wdrożeniu zmian po nowelizacji ustawy. W załączniku umieszczamy otrzymane pismo z odpowiedzią nadesłane z Kancelarii Prezydenta RP.

W treści pisma otrzymanego od Podsekretarza Stanu Ireny Wóycickiej widnieje informacja, iż w obliczu nieuchronnych zmian demograficznych, Prezydent RP dokonując oceny ustawy kierować się będzie rozłożeniem odpowiedzialności za stabilność systemu emerytalnego pomiędzy pokolenia oraz różne grupy ubezpieczonych. Ponadto, według nadawcy w odniesieniu do osób ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ustawa przewiduje ,,szereg rozwiązań korzystniejszych niż dla ubezpieczonych w ZUS, w szczególności możliwość nabycia do dnia 31 grudnia 2017 r. prawa do wcześniejszej emerytury na dotychczasowych zasadach oraz fakt, iż pobieranie częściowej emerytury rolniczej nie przewiduje zmniejszenia emerytury docelowej’’. W liście zawarta jest również teza, dotycząca kwestii braku dialogu społecznego. Według Podsekretarza Stanu, ,,Prezydent jest zwolennikiem szerokiego dialogu nad sprawami najważniejszymi dla Polski, czego wyrazem są liczne debaty organizowane w ramach Forum Debaty Publicznej’’.

Poprzedni artykułNowa ustawa fatalna w skutkach – dzierżawcy tracą ziemię
Następny artykułOdpowiedź Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na pismo w temacie ustawy emerytalnej
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj