NSZZ RI ,,Solidarność’’ zdecydowanie sprzeciwia się kolejnej formie ograniczenia środków finansowych uderzającej w polskich rolników, którzy i tak mają niższe płatności niż rolnicy na zachodzie Europy. W konsekwencji pogłębi to stan braku konkurencyjności naszego rolnictwa we Wspólnocie. NSZZ RI ,,Solidarność’’ wzywa Rząd RP do realizacji postulatu zgłoszonego w 8 maja br. podczas 66. posiedzenia senackiej Komisji ds. Unii Europejskiej o podjęcie na forum Unii Europejskiej działań mających na celu wyłączenie z konieczności stosowania mechanizmu dyscypliny finansowej państw, w których poziom płatności bezpośrednich jest niższy niż 90% średniej płatności w Unii Europejskiej. Oczekujemy dalszej próby negocjacji.
Według Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu zapewnienia zgodności wydatków na WPR z rocznymi limitami określonymi w wieloletnich ramach finansowych, w rozporządzeniu Rady Europejskiej ustanawiającym wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego dla rolników w ramach WPR określono, że w przypadku, gdy prognozy na finansowanie płatności bezpośrednich i wydatków związanych z interwencją rynkową są większe niż roczne limity wydatków określone w wieloletnich ramach finansowych, należy dostosować poziom płatności bezpośrednich.
Wstępne szacunki Komisji Europejskiej dotyczące płatności bezpośrednich i wydatków związanych z interwencją rynkową są większe niż limit wydatków na 2014 przewidziany w wieloletnich ramach finansowych 2014-2020, określonych na posiedzeniu Rady Europejskiej w dniach 7-8 lutego 2013 r. Komisja Europejska zgłosiła potrzebę zmniejszenia płatności bezpośrednich dla roku kalendarzowego 2013 o kwotę 1 471,4 mln euro, w tym na ustanowienie rezerwy kryzysowej w wysokości 424,5 mln euro.
W sytuacji, kiedy współczynnik korygujący nie zostanie ustalony przez Parlament Europejski i Radę do 30 czerwca 2013 r., KE ustanowi taki współczynnik na mocy rozporządzenia w sprawie finansowania WPR. Komisja Europejska jest również zobowiązana do przedłożenia ewentualnej korekty współczynnika w październiku br. wyliczonego na podstawie aktualizacji prognoz wydatków państw członkowskich.
W związku z rozbieżnymi stanowiskami państw członkowskich na etapie prac w Radzie Unii Europejskiej nie osiągnięto porozumienia odnośnie wysokości progu, powyżej którego miałaby by ć zastosowana dyscyplina budżetowa. Parlament Europejski określił ten próg na poziomie 5.000 euro oraz wskazał na konieczność zmniejszenia poziomu korekty w zależności od wyników porozumienia w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2014-202.
Prezydencja Irlandzka, której kadencja dobiega końca 30 czerwca 2013 roku nie przewiduje dalszej dyskusji na temat współczynnika korygującego dla płatności bezpośrednich za rok 2013.