Strona główna Aktualności Odpowiedź Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na pismo w temacie ustawy emerytalnej

Odpowiedź Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na pismo w temacie ustawy emerytalnej

561
0

4 czerwca do biura Rady Krajowej NSZZ RI ,,Solidarność’’ wpłynęła pisemna odpowiedź Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej – Departamentu Ubezpieczeń Społecznych na pismo wystosowane przez Przewodniczącego NSZZ RI ,,Solidarność’’ Jerzego Chróścikowskiego 19 kwietnia br. Wyrażono w nim zdecydowane oburzenie oraz głęboki sprzeciw wobec braku konsultacji ze strony rządu odnośnie organizacji dialogu społecznego w temacie podniesienia wieku emerytalnego oraz całkowitego zignorowania chęci rozmów NSZZ RI ,,Solidarność’’ z przedstawicielami rządu na temat nowelizacji niniejszej ustawy. W załączniku umieszczamy otrzymane pismo z odpowiedzią nadesłane z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

W treści pisma otrzymanego od głównego Specjalisty Krzysztofa Szymańskiego zawarta jest informacja, w odniesieniu do postulatu utrzymania możliwości wcześniejszego przechodzenia na emeryturę rolników, podstawowym założeniem reformy emerytalnej było przywrócenie systemowi charakteru ubezpieczeniowego. Według przedstawicieli Departamentu cel ten został osiągnięty, gdyż ,,przepisy umożliwiające wcześniejsze przejście na emeryturę, są w systemie powszechnym stopniowo wygaszane, aż do całkowitej likwidacji’’. Nadawca określił również, iż podwyższenie wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet jest ,,uzasadnione zarówno ze względów demograficznych, jak i ekonomicznych. Zmiana proporcji liczby osób w wieku poprodukcyjnym do liczby osób w wieku produkcyjnym wiąże się z wydłużaniem się przeciętnego trwania życia wskutek znacznej poprawy zdrowia i jakości życia społeczeństwa. Wydłużenie aktywności zawodowej jest pożądanym kierunkiem zmian także z punktu widzenia gospodarki. Celem podniesienia wieku emerytalnego jest długoterminowe ustabilizowanie sytuacji finansowej Polski w obliczu starzenia się społeczeństwa’’. Departament uważa również, że tempo modernizacji polskiej wsi jest na tyle szybkie, by przekazanie następcy nastąpiło wcześniej, niż po osiągnięciu wieku emerytalnego. ,,Przekazujący nie zostanie pozbawiony możliwości ubezpieczenia, ponieważ osoba która podlegała ubezpieczeniu jako rolnik i zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej, nie nabywając prawa do emerytury lub renty z ubezpieczenia, może podlegać ubezpieczeniu emerytalno – rentowemu rolników na wniosek, o ile podlegała ubezpieczeniu emerytalno – rentowemu przez okres co najmniej 12 lat i 6 miesięcy’’.

Poprzedni artykułOdpowiedź Prezydenta RP na pismo o odrzucenie ustawy emerytalnej
Następny artykułPomoc na zalesianie – nabór wniosków rozpoczęty
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj