Strona główna Pisma / Interwencje / Postulaty Pisma/ Interwencje/ Postulaty Odpowiedź Komisarza Ciolosa na pismo Przewodniczącego Jerzego Chróścikowskiego z dnia 25 sierpnia...

Odpowiedź Komisarza Ciolosa na pismo Przewodniczącego Jerzego Chróścikowskiego z dnia 25 sierpnia 2014 roku

710
0

W dniu 13 października 2014 roku NSZZ RI „Solidarność” otrzymał odpowiedź na pismo Przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność”, skierowane do Komisarza Ciolosa w dniu 25 sierpnia br. w związku z proponowanym przez KE systemem rekompensat dla rolników za straty spowodowane rosyjskim embargiem.


W piśmie do Komisarza Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” podkreślił, że proponowany przez Komisję budżet na rekompensaty w wysokości 125 mln euro jest niewspółmiernie niski do skali problemu oraz powoduje, że mechanizm rekompensat będzie faktycznie nieefektywny. Związek sprzeciwił się bardzo niskim,jego zdaniem, stawkom rekompensat za poszczególne produkty rolne, oraz sprzeciwił się zdecydowanie zmniejszeniu wsparcia dla rolników niezrzeszonych. Zaapelował także o maksymalne skrócenie procedur i jak najszybsze wypłacenie pomocy. Związek zażądał zwiększenia środków a także ich podziału na pułapy (koperty) dla poszczególnych państw członkowskich, w oparciu m.in. o wartość eksportu i wielkość poniesionych strat.

Pismo Przewodniczącego Jerzego Chróścikowskiego z dnia 25 sierpnia br.

W odpowiedzi, podpisanej przez Dyrektora Generalnego DG AGRI (DYREKCJA GENERALNA DS. ROLNICTWA I ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH) Jerzego Plewę, podkreślono, że ” Komisja zareagowała natychmiast na wprowadzenie zakazu  przez Rosję przywozu niektórych owoców i warzyw, aby wesprzeć i ustabilizować odnośne rynki”, a także, że ” Rozporządzenie zapewnia wsparcie nie tylko dla organizacji producentów, ale również dla producentów, którzy nie są członkami organizacji producentów”. Poinformował także, że oprócz mechanizmów wprowadzonych rozporządzeniem delegowanym (UE) nr 932/2014, Komisja wprowadziła rozporządzeniem delegowanym 1031/2014 nowy bardziej ukierunkowany środek wsparcia, który bierze pod uwagę ilości wywożone do Rosji oraz ilości na podstawie deklaracji składanych przez rolników.

Pismo KE (DF/ks agri.ddg2.c.2(2014) 3566037)

NSZZ RI „Solidarność” jest głęboko rozczarowany lakoniczną i nic nie wnoszącą odpowiedzią Komisarza, która jest nie do przyjęcia. Jest ona niesatysfakcjonująca  i dalej nie zapewnia mechanizmów oraz środków finansowych, które satysfakcjonowałyby polskich producentów owoców i warzyw także tych niezrzeszonych, w taki sposób by stanowiła rzeczywistą rekompensatę poniesionych strat. Potrzebne jest uruchomienie dodatkowych środków z innych źródeł (np. Funduszu Solidarności), a nie ze środków rezerwy kryzysowej (które są potrącane rolnikom z dopłat bezpośrednich). Zdaniem NSZZ RI „Solidarność” zaistaniała sytuacja związana z rosyjskim embargiem jest nadzwyczajną sytuacją o charakterze politycznym i wymaga innych nadzwyczajnych rozwiązań, a nie tych przewidzianych dla kryzysów natury ekonomicznej.

Dlatego też domagamy się od Rządu RP podjęcia natychmiastowych działań. Zaistniała sytuacja wymaga kompleksowego i natychmiastowego działania całego rządu i osobistego zaangażowania pani premier Ewy Kopacz.

Poprzedni artykułKomunikat NSZZ RI „Solidarność” w związku z kolejnym protestem sadowników
Następny artykułW obronie protestujących rolników
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj