12 czerwca w diecezji tarnowskiej rolnicy, ludzie pracy i działacze Solidarności modlili się w miejscu ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II w Tarnowie oraz beatyfikacji Karoliny Kózkówny. Przybyły delegacje duchownych i świeckich m.in. z diecezji rzeszowskiej, radomskiej, kieleckiej, archidiecezji lubelskiej, krakowskiej i katowickiej. Mszy św. w kościele bł. Karoliny w Tarnowie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.
Inauguracją uroczystości było powitanie zgromadzonych przez bp Andrzeja Jeża. Nowo mianowany biskup tarnowski głosił, że ćwierć wieku temu „stopy zwiastuna Dobrej Nowiny dotknęły ziemi tarnowskiej”. Biskup zwrócił uwagę na to, że papież był w Tarnowie wyczekiwany z miłością, a podczas Mszy św. wyniósł na ołtarze „gwiazdę ludu”. Licznie zgromadzonych wiernych przywitał również kard. Stanisław Dziwisz. Mówił, że cieszy się z tego, że diecezja tarnowska doczekała się nowego pasterza, który pochodzi z tej ziemi i wywodzi się z duchowieństwa tarnowskiego. Papieska wizyta w Tarnowie wpisała się głęboko w dzieje diecezji.
„W Tarnowie doszło do spotkania naznaczanego świętością. To spotkanie bł. Jana Pawła II z bł. Karoliną odsłania przed nami najgłębszy wymiar ludzkiego życia. Przypomina nam, że świętość czyli życie z Bogiem i dla Boga jest powołaniem każdego człowieka” – powiedział kardynał.
Kardynał zwrócił uwagę na to, że papież z wielkim uznaniem mówił o świadectwie bł. Karoliny. Wskazywał, że jej przesłanie nie przestaje przemawiać po latach. Prawdziwe i autentyczne świadectwo oraz świętość nie ulegają przedawnieniu.
„Błogosławiona Karolina przelaną krwią wypowiedziała słowo o wielkiej godności kobiety, ludzkiej osoby, godności ciała”– mówił podczas homilii metropolita krakowski. Podkreślił również, że męczeńska śmierć bł. Karoliny przynosi plony.
„Obfitym owocem błogosławionej jest Ruch Czystych Serc, proponujący młodym drogę prawdziwej miłości, odpowiedzialnego przygotowania się do życia. Potrzeba nam dziś w Polsce i nie tylko takiego Ruchu, takiej duchowości, w której młodzi mogą dorastać do małżeństwa, do zakładania rodzin, będącymi wspólnotami miłości i życia. Taki Ruch jest znakiem sprzeciwu wobec cywilizacji hedonizmu i konsumpcji degradującej człowieka”.
Kardynał Dziwisz nawiązał do tego, że taką drogę świętości proponował młodym Jan Paweł II. „Bł. Jan Paweł II i bł. Karolina przekonują, że świętość jest w zasięgu ręki każdego z nas. Świętość jest naszym powołaniem i wyzwaniem dla ludzi odważnych” – mówił.
Metropolita krakowski nie ominął rolników. Papież podczas homilii w Tarnowie upomniał się o gospodarzy. Kardynał mówił, że wraz z upływem lat sytuacja na wsi zmienia się, natomiast część problemów nadal czeka na rozwiązanie. Apelował do rządzących, by wspierali wieś mądrymi decyzjami.
Zwieńczeniem uroczystości było trzydniowe świętowanie 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II i beatyfikacji dziewicy i męczennicy. Spotykała się młodzież z całej Polski. Było wspólne kibicowanie podczas inauguracji Euro, koncerty, tańce lednickie, świadectwa ludzi.